W Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu powstanie nowy SOR - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plW Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu powstanie nowy SOR - dlaszpitali.pl

W Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu powstanie nowy SOR

opm-dlaszpitali-Centrum-Zdrowia-Dziecka-i-Rodziny
fot. iStock

W Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu powstanie nowy oddział ratunkowy dla dzieci z lądowiskiem dla śmigłowców. Prace rozpoczną się z początkiem czerwca 2024 r.

Jak poinformował rzecznik placówki Wojciech Gumułka, prace budowlane tej jednej z największych inwestycji w historii szpitala rozpoczną się z początkiem czerwca i potrwają do końca 2024 r. Oficjalna inauguracja odbyła się 3 czerwca.

Drugi SOR w regionie, który będzie skupiać się na najmłodszych pacjentach

Gumułka zaznaczył, że decyzję o stworzeniu w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu (CZDiR, dawne Centrum Pediatrii) szpitalnego oddziału ratunkowego dla dzieci poprzedziła analiza dostępności usług medycznych w regionie. Obecnie w województwie śląskim funkcjonuje 14 szpitalnych oddziałów ratunkowych, jednak tylko SOR przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach koncentruje się na pacjentach pediatrycznych.

Dostępność usług medycznych w tym zakresie przy obecnej populacji dzieci i młodzieży w woj. śląskim – w 2022 r. według GUS wynosiła ona 832,8 tys. osób – jest niedostateczna i wymaga wzmocnienia. Utworzenie w CZDiR szpitalnego oddziału ratunkowego dla dzieci i młodzieży poprawi dostęp do specjalistycznej opieki medycznej o najwyższej jakości – wskazał rzecznik.

Rozległy obszar inwestycji

W nowym SOR w sosnowieckim szpitalu dziecięcym będą wydzielone obszary: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, poczekalni, resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacyjny, konsultacyjny i zaplecza administracyjno-gospodarczego. Całkowita powierzchnia oddziału wyniesie 650 mkw.

Inwestycja obejmie też nadbudowę parterowej części SOR o trzy kondygnacje. Dzięki temu powierzchnia dotychczasowych oddziałów pediatrycznego, małoinwazyjnej chirurgii i traumatologii wieku rozwojowego oraz reumatologicznego powiększy się łącznie o blisko 1450 mkw.

Nad dachem nadbudowanej części znajdzie się wyniesione na lądowisko dla śmigłowców ratunkowych z klatką schodową i windą, umożliwiającymi bezpośredni transport pacjenta z oddziałów szpitalnych na płytę lub z płyty lądowiska do oddziałów.

Zakończenie prac planowane jest na już na 2025 rok

Wykonawcą jest konsorcjum firm: Wod-Pol (lider) oraz PBO Śląsk. Wartość inwestycji, której zakończenie jest planowane na I kwartał 2025 r., to ok. 27 mln zł. Jest ona finansowana ze środków własnych szpitala z podwyższenia kapitału zakładowego przez zarząd woj. śląskiego.

Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu jest jednostką samorządu woj. śląskiego. Placówka co roku udziela około 100 tys. porad i hospitalizuje niemal 9 tys. pacjentów. W placówce funkcjonują izba przyjęć, opieka nocna i świąteczna, 10 oddziałów, podstawowa opieka zdrowotna oraz 14 poradni specjalistycznych dla dzieci i młodzieży obok 11 poradni specjalistycznych dla dorosłych.

Źródło: PAP

Czytaj też: Radiologia pediatryczna – specyfika i wymagania dotyczące wyposażenia

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.