Poziom wiedzy Polaków na temat zapalenia płuc - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPoziom wiedzy Polaków na temat zapalenia płuc - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Poziom wiedzy Polaków na temat zapalenia płuc

Objawy i tajemnica powikłań

Pulmonolodzy zapytani o objawy zapalenia płuc jako pierwszy wymieniają kaszel z odkrztuszaniem ropnej plwociny (tzw. mokry kaszel). Respondenci również najczęściej wskazują na mokry kaszel (55 proc.). Według specjalistów duszność objawia się w cięższym przebiegu zapalenia, zaś respondenci wskazują ją niemal równie często jak mokry kaszel (54 proc.). Połowa Polaków (50 proc.) zalicza do objawów ból w klatce piersiowej, zaś mniej niż połowa, bo 47 proc. uznaje również gorączkę za objaw zapalenia płuc. Objawy atypowego zapalenia płuc charakteryzują się przede wszystkim przewlekłym suchym i nieefektywnym kaszlem, nieznacznym stanem podgorączkowym, bólami głowy oraz złym samopoczuciem. Z wymienianiem prawidłowych objawów, wyraźnie lepiej radzą sobie kobiety oraz osoby powyżej 50 roku życia. Jeden z dziesięciu respondentów błędnie uważa, że kołatanie serca (11 proc.) oraz zawroty i omdlenia (10 proc.) są oznakami infekcji dolnych dróg oddechowych. Mały odsetek, bo 7 proc. osób w wieku 25-34 lat uważa, że zaburzenia węchu i smaku również należą do objawów zapalenia płuc. Powikłania po zapaleniu płuc są bardzo poważne i częściej dotyczą dzieci, osób starszych i osób chorujących przewlekle. W rzadkich przypadkach, ale wciąż, zapalenie płuc może prowadzić do zgonu. Ponad 90 proc. Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce nadal są pacjenci, którzy umierają na pneumonię. W związku z powszechnym występowaniem tej choroby, można by się spodziewać, że wiedza zarówno o objawach jak i powikłaniach również będzie powszechna. Warto podkreślić, że aż 4 na 10 Polaków (40 proc.) nie wie, jakie są możliwe powikłania po zapaleniu płuc. Natomiast wśród osób z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym, brak wiedzy dotyczy ponad połowy populacji. Co trzeci respondent badania (36 proc.) wie, że jednym z powikłań jest również zapalenie mięśnia sercowego lub wsierdzia. Kolejne najliczniej wskazywane (20 proc.) powikłanie to sepsa powodowana bakteriemią, która ma miejsce wtedy, gdy bakterie z płuc dostają się do krwi i prowadzą do stanu zapalnego całego organizmu. Natomiast najczęściej pojawiające się powikłania to płyn w opłucnej i ropnie, z czego jedynie 14 proc. respondentów zdaje sobie sprawę. Prawie połowa (49 proc) respondentów zapytanych, czy kiedykolwiek zetknęli się z kampanią informacyjną na temat powikłań po nieleczonym zapaleniu płuc odpowiada, że nie. Niemal co trzeci respondent (30 proc.) deklaruje styczność z taką kampanią, zaś 20 proc. badanych nie jest pewnych czy spotkali się z taką kampanią.

Stan świadomości Polaków o tak powszechnej chorobie jaką jest zapalenie płuc i powikłania po niedoleczonym zapaleniu płuc jest niepokojąco niski. Ponad połowa badanych zbagatelizowała konieczność całkowitego wyleczenia, przed powrotem do codziennych obowiązków, a to mogło mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Myślę, że gdyby świadomość konsekwencji byłaby wyższa mniej bagatelizowalibyśmy zalecenia lekarskie – Marta Domańska, ekspert Instytutu LB Medical.

Samodiagnoza a zalecenia lekarskie

Ponad połowa badanych (67 proc.) twierdzi, że nigdy nie chorowała na zapalenie płuc, zaś 27 proc. było w przeszłości zdiagnozowanych w tym kierunku. Samodzielnej diagnostyki próbowało 28 proc. respondentów. Samobadanie oraz obserwacja własnego ciała jest ważna, ale nigdy nie zastąpi badania i konsultacji u specjalisty. Po informacje potrzebne do diagnozy Polacy najczęściej zasięgają u farmaceuty (40 proc.). Równie często, bo w 38 proc., informacji wyszukiwanych jest w wyszukiwarce internetowej. Co trzeci respondent (35 proc.) szuka wskazówek u rodziny i znajomych. Więcej badanych szuka wiedzy na portalach medycznych (31 proc.), niż mediach społecznościowych takich jak portale, fora i blogi (24 proc.). Rodzina i znajomi oraz portale medyczne to pierwsze źródło wiedzy w przypadku najmłodszych pacjentów (18-24 lat). Częstotliwość korzystania z tych źródeł w celu dokonania samodzielnej diagnozy maleje wraz z wiekiem. Odwrotna tendencja występuje natomiast w przypadku „dr Google” – ten typ konsultacji jest popularny zaledwie wśród co piątego 18-24 latka, podczas gdy z pomocy wyszukiwarki internetowej przyznaje się niemal co drugi senior (45 proc.). Co więcej, ponad połowa (53 proc.) Polaków deklaruje, że wróciła do codziennych obowiązków/pracy zanim lekarz pozwolił im na powrót do aktywności. Częściej tego rodzaju powroty obserwujemy w przypadku mężczyzn (58 proc.). Zjawisko jest również szczególnie powszechne wśród najmłodszych pacjentów (69 proc.).

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.