PIMS u dzieci. Polscy naukowcy stworzyli rejestr i rekomendacje dlaszpitali.plPIMS u dzieci. Polscy naukowcy stworzyli rejestr i rekomendacje

PIMS u dzieci. Polscy naukowcy stworzyli rejestr i rekomendacje

opm-dlaszpitali-PIMS-u-dzieci-polscy-naukowcy-stworzyli-rejestr-i-rekomendacje

Polska jest jednym z nielicznych krajów z rejestrem i rekomendacjami dot. leczenia powikłań u dzieci po COVID-19. Wyniki badań naukowców z kilku polskich ośrodków dot. dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego powiązanego z COVID-19 (PIMS) ukazały się niedawno w Scientific Reports.

Dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19, z ang. Multisystem inflammatory syndrome in children (MIS-C), w Polsce znany jest bardziej jako akronim PIMS – Paediatric multisystem inflammatory syndrome. Nasilony proces zapalny obejmuje cały organizm średnio 4 tygodnie po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem PIMS jest ostra niewydolność serca i tętniaki tętnic wieńcowych.

Praca „Distinct characteristics of Multisystem Inflammatory Syndrome in Children in Poland” opisuje przebieg choroby u 274 dzieci z PIMS w Polsce. Tym samym nasi naukowcy zaprezentowali najliczniejszą po Stanach Zjednoczonych Ameryki i Wielkiej Brytanii bazę przypadków PIMS na świecie – poinformowało Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego w komunikacie.

Autorami publikacji są naukowcy z trzech uczelni: Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, wspomagani przez lekarzy i badaczy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu czy Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Wspólne prace nad poznaniem i zrozumieniem nowej jednostki chorobowej interdyscyplinarny zespół badaczy rozpoczął w maju 2020 r., po pojawieniu się pierwszych przypadków w Polsce i doniesień o PIMS w międzynarodowej prasie medycznej.

Jak przypomniano w komunikacie, dane o PIMS w Polsce są gromadzone w Krajowym rejestrze chorób zapalnych dzieci, który jest elementem projektu badawczego MOIS-CoR (od ang. Multiorgan Inflammatory Syndrome COVID-19 Related). A popularnonaukową informację dla rodziców oraz polskie i światowe zalecenia postępowania w PIMS dla lekarzy zawiera wspólnie prowadzona strona internetowa: https://pimsudzieci.pl/.

W badaniach ICM UW – WUM – UWM uczestniczą już 42 szpitale w Polsce.

Polska – wskazano w komunikacie – to jeden z nielicznych krajów na świecie, który ma własne rekomendacje dotyczące postępowania medycznego z PIMS. A charakterystyka statystyczna przebiegu choroby możliwa była przede wszystkim dzięki systematycznemu gromadzeniu danych w bazie MOIS-CoR.

Czytaj także: Wynik testu na koronawirusa będzie dostępny w aplikacji mojeIKP