Pierwszy w Polsce udany poród po przeszczepieniu płuc - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPierwszy w Polsce udany poród po przeszczepieniu płuc - dlaszpitali.pl

Pierwszy w Polsce udany poród po przeszczepieniu płuc

opm-dlaszpitali-pierwszy-w-polsce-udany-porod-po-przeszczepieniu-pluc

To pierwszy taki poród w Polsce. Pani Patrycja, chora na mukowiscydozę, trzy lata po przeszczepieniu płuc zaszła w ciążę, którą udało się szczęśliwie doprowadzić do rozwiązania przez cesarskie cięcie. Jej córeczka urodziła się 2 grudnia 2022 roku w klinice Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obie czują się dobrze, choć nie zabrakło dramatycznych wydarzeń podczas porodu.

Szczęśliwe zakończenie ciąży pani Patrycji jest wielkim wydarzeniem.

To kamień milowy dla polskiej transplantologiipodkreśla prof. dr hab. Artur Ludwin z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To tutaj przyszła na świat Pola.

Marzenia się spełniają

Wiedzieliśmy zawsze, że chcielibyśmy mieć dziecko. Jak wiadomo, marzenia umierają ostatnie mówi pani Patrycja, która 11 czerwca 2019 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca poddana została przeszczepieniu płuc z powodu całkowitej niewydolności oddechowej, do której doprowadziła mukowiscydoza. Miała wtedy 19 lat. Po trzech latach od zabiegu, leczeniu immunosupresyjnym i odpowiednim przygotowaniu, zaszła w ciążę.

To były długie godziny rozmów. Widziałem jej wielką determinację i stale nadzorowałem wyniki. Pani Patrycja pochodzi z województwa mazowieckiego, a zatem dla niej, logistycznie najbardziej optymalny był poród w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznegomówi dr hab. n. med. Marek Ochman, koordynator Oddziału Transplantacji Płuc z Pododdziałem Mukowiscydozy, Pododdziałem Chirurgii Klatki Piersiowej i Pododdziałem Chorób Płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Mamy nadzieję, że większa liczba pacjentek po transplantacji będzie podejmować próbę urodzenia dziecka. W medycynie mamy coraz lepsze rokowania dla pacjentów po transplantacji narządów. W Polsce to pierwszy przypadek, za granicą te ścieżki są już przetarte stwierdził prof. Ludwin.

Cesarka planowa, ale sam przebieg zaskoczył

Zespół specjalistów przygotowany był na planowe cięcie cesarskie, biorąc pod uwagę położenie miednicowe płodu. Jak wynika z badań, ponad 70 proc. ciąż po przeszczepieniu płuc kończy się urodzeniem żywego dziecka, jednak około 50 proc. ciąż kończy się przedwcześnie.

Czytaj też: Polscy pulmonolodzy utworzyli Koalicję ZDROWE PŁUCA