Polscy pulmonolodzy utworzyli Koalicję ZDROWE PŁUCA - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolscy pulmonolodzy utworzyli Koalicję ZDROWE PŁUCA - dlaszpitali.pl

Polscy pulmonolodzy utworzyli Koalicję ZDROWE PŁUCA

opm-dlaszpitali-polscy-pulmonolodzy-utworzyli-koalicje-zdrowe-pluca
fot. PAP Media Room

Gruźlica, zapalenie płuc czy astma – to jedne z nielicznych chorób pulmonologicznych, które istnieją w świadomości społecznej, a jest to dopiero wierzchołek góry lodowej. Z istnienia wielu poważnych schorzeń układu oddechowego możemy nie zdawać sobie nawet sprawy. Pacjenci cierpiący na nie często błądzą po mało transparentnym systemie opieki, trafiając na odpowiedniej jakości diagnostykę dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, która zainicjowała powstanie Polskiej Koalicji ZDROWE PŁUCA.

Wierzymy, że jako Koalicja, nasz głos na rzecz polskich pacjentów z chorobami płuc wybrzmi ze zwielokrotnioną siłą, odzwierciedlając skalę problemu wywołanego przez te choroby oraz potrzebę podjęcia pilnych aktywności na rzecz poprawy obecnego stanu – wyraziła nadzieję prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska.

Stan obecny

Wybuch epidemii COVID-19 doprowadził do zwiększenia zdolności opieki zdrowotnej skoncentrowanej na medycynie układu oddechowego, ale jednocześnie pacjenci z różnymi chorobami przewlekłymi mieli ograniczony dostęp do podstawowych usług zdrowotnych. Pandemia ujawniła luki w opiece pneumonologicznej, które wymagają pilnej uwagi.

Przewlekłe choroby układu oddechowego stanowią istotne obciążenie dla chorego, jego rodziny i systemu opieki zdrowotnej, będąc poważnym problemem zdrowia publicznego. Obok schorzeń układu krążenia i nowotworów, stanowią one narastające zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Analizy światowe wskazują jednoznacznie, że pod względem liczby zgonów w 2030 r. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) będzie stanowić czwartą przyczynę zgonów, natomiast zapalenie płuc piątą, a rak płuca szóstą.

Jak podkreślił prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke: – Rak płuca jest głównym zabójcą wśród nowotworów, na który co roku umiera ponad 23,5 tys. Polaków. Pacjenci i eksperci czekają na wdrożenie w polskim systemie opieki nad chorymi z rakiem płuca Lung Cancer Unitów, od dawna zapowiadanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj też: Konieczna jest poprawa działania systemu opieki transplantologicznej