Pierwsza operacja nowotworu trzustki z użyciem robota w krakowskim szpitalu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPierwsza operacja nowotworu trzustki z użyciem robota w krakowskim szpitalu - dlaszpitali.pl

Pierwsza operacja nowotworu trzustki z użyciem robota w krakowskim szpitalu

opm-dlaszpitali-robot-da-vinci
fot. Szpital Rydygiera w Krakowie

W Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie przeprowadzono zabieg usunięcia guza nowotworowego trzustki z wykorzystaniem robota Da Vinci. To pierwsza w Małopolsce i druga placówka medyczna w kraju, która zdecydował się na przeprowadzenie tego skomplikowanego zabiegu robotowego.

Trwającemu ponad trzy godziny zabiegowi poddana została 65-letnia pacjentka z guzem ogona trzustki. Operację wykonali Prof. Andrzej Budzyński, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Rydygiera oraz dr Kamil Frączek (certyfikowany chirurg robotowy). Jak twierdzą lekarze, początkowo zabieg miał być wykonany metodą laparoskopową, jednak postanowiono spróbować innego rozwiązania i przeprowadzić zabieg przy pomocy robota.

Jesteśmy szpitalem, który metodą laparoskopową operuje najwięcej trzustek w Polsce i faktycznie na takie zabiegi trafiają do nas Pacjenci z całego kraju. Sam należę do wąskiego grona 10, no może 12 chirurgów w Polce, którzy rocznie wykonują około 100 operacji trzustki i biorąc pod uwagę to wieloletnie doświadczenie w laparoskopowej chirurgii trzustki, ale też świeżo pozyskane umiejętności w chirurgii robotowej doszedłem do wniosku, że to dobry moment, aby trzustkę po raz pierwszy zoperować w asyście robota, który  pozwala przecież na większą precyzję ruchów, eliminuje drżenie ręki i daje skrócony ruch narzędzia w polu. To ma duże znaczenie w tych skomplikowanych operacjach – czytamy w wypowiedzi lekarzy na stronie placówki.

Szpital im. L. Rydygiera w Krakowie stał się drugim ośrodkiem w Polsce, zaraz po warszawskim Szpitalu MSWiA, w którym tego typu procedury onkologiczne mogą być wykonywane. Wciąż jednak NFZ nie objęło ich finansowaniem.

Od października 2023 roku robot Da Vinci jest wykorzystywany w formule rocznej dzierżawy w Szpitalu Rydygiera przy operacjach onkologicznych z zakresu urologii, ginekologii i chirurgii.

Źródło: Szpital Rydygiera w Krakowie

Czytaj też: Robot da Vinci wspomaga pracę chirurgów w Piasecznie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.