Robot da Vinci wspomaga pracę chirurgów w Piasecznie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRobot da Vinci wspomaga pracę chirurgów w Piasecznie - dlaszpitali.pl

Robot da Vinci wspomaga pracę chirurgów w Piasecznie

opm-dlaszpitali-robot-da-vinci

Jeden z 21 funkcjonujących w polskich szpitalach robotów chirurgicznych da Vinci jest wykorzystywany przez chirurgów należącego do grupy EMC SA szpitala Św. Anny w Piasecznie. Przy użyciu robota placówka realizuje zabiegi usunięcia guza nerki, prostaty i pęcherza moczowego. Urządzenie znacznie ułatwia wykonywanie skomplikowanych operacji laparoskopowych, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, jak np. w dolnej części jamy brzusznej.

W Polsce rozpoczęto wykonywanie zabiegów robotycznych w urologii w roku 2010, ale przyspieszenie nastąpiło dopiero trzy lata temu. Obecnie na pracujących w kraju robotach wykonuje się rocznie ponad 1000 zabiegów usunięcia prostaty.

– Zabiegi wykonywane przy użyciu robota charakteryzuje wysoka precyzja preparowania, czyli eliminacja drżenia rąk, mniejsza możliwość powikłań, mniejsza utrata krwi, krótszy okres rekonwalescencji, większe szanse na zachowanie potencji i krótszy czas odzyskania funkcji seksualnychwyjaśnia dr Marek Zawadzki, ordynator i współtwórca Polskiego Centrum Urologii Zaawansowanej, Szpitala Św. Anny w Piasecznie.

Komfort życia po operacji robotycznej jest nieporównywalnie lepszy niż po zabiegach tradycyjnych. Rany pooperacyjne szybko się goją, pacjent odczuwa dużo mniejszy ból oraz lepiej przechodzi rekonwalescencję. Już kolejnego dnia po operacji może wstać z łóżka, a w drugiej dobie po zabiegu oraz po kontroli lekarskiej, jest zazwyczaj wypisywany do domudodaje dr Zawadzki.

Wsparcie robota podczas operacji

Operacje z wykorzystaniem robota to jedne z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych procedur chirurgii małoinwazyjnej. W porównaniu z tradycyjnymi zabiegami, wymagają wykonania mniejszych nacięć przez powłoki skórne, mniejsze jest też krwawienie okołooperacyjne i dolegliwości bólowe.

Robot, wbrew potocznym wyobrażeniom, sam z siebie nie wykonuje żadnych ruchów czy działań – jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę. Dla zapewnienia najwyższej jakości zabiegu, zespół biorący udział w operacji jest stały. W jego skład wchodzą najbardziej doświadczeni lekarze i pielęgniarki. ­

Czytaj też: Zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci wyróżnione europejską nagrodą