Otyłość to ogromny problem dla systemu ochrony zdrowia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOtyłość to ogromny problem dla systemu ochrony zdrowia - dlaszpitali.pl

Otyłość to ogromny problem dla systemu ochrony zdrowia

opm-dlaszpitali-nowatorsk-zabieg-kardiologiczny-w-uniwersyteckim-szpitalu-klinicznym-w-gdansku

Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat tych ostatnich będzie aż 30%. W związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Walki z Otyłością – 22 maja – przypominamy o konsekwencjach tej choroby.

Otyłość = masa problemów ze zdrowiem

Według danych NFZ i GUS, co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15+) ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn.

Otyłość to nie tylko dyskomfort z powodu nadmiaru kilogramów. To przyczyna wielu bardzo poważnych chorób, na czele z cukrzycą. Co roku w Polsce na cukrzycę zapada ponad 400 tys. osób.

Do tego dochodzi jeszcze długa lista innych dolegliwości: nadciśnienie tętnicze, choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, bezdech senny, choroby kości, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej i skóry, niealkoholowe stłuszczeniowe choroby wątroby, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory, np. jelita grubego. Wyjątkowo duża otyłość może prowadzić nawet do niepełnosprawności.

W Europejskim Dniu Walki z Otyłością policz się ze złymi nawykami

22 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością. Ustanowiło go w 2009 roku Narodowe Forum Otyłości i Belgijskie Stowarzyszenie Osób Otyłych. Jego twórcy zwracają uwagę mieszkańców Starego Kontynentu, że otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku, a namawianie do zdrowego stylu życia jest sprawą wielkiej wagi.

Instytut Żywności i Żywienia w swojej piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej podkreśla, że ruch i ćwiczenia fizyczne są kluczowym elementem drogi na szczyt zdrowej sylwetki. Kolejne piętra zajmują: owoce i warzywa, pieczywo i rośliny strączkowe, nabiał, ryby oraz oleje.

Źródło: www.nfz.gov.pl

Czytaj też: „Rajd po zdrowie” – wsparcie dla chorych na nowotwory krwi