Nowa metoda leczenia raka jelita grubego z pozytywną rekomendacją - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowa metoda leczenia raka jelita grubego z pozytywną rekomendacją - dlaszpitali.pl

Nowa metoda leczenia raka jelita grubego z pozytywną rekomendacją

opm-nowa-terapia-raka-jelita-grubego

1 września 2020 r. prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, biorąc pod uwagę opinię Rady Przejrzystości, dostępne dowody naukowe, wytyczne kliniczne oraz rekomendacje refundacyjne, uznał za zasadne finansowanie ze środków publicznych cetuksymabu w skojarzeniu ze schematem FOLFOX w I linii leczenia zaawansowanego raka jelita grubego.

W uzasadnieniu wskazano, iż wprowadzenie tej opcji jest korzystne zarówno dla pacjentów, jak i płatnika publicznego. Rekomendacja dotyczy rozszerzenia obecnego programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego (ICD-10 C18-C20)”. To oznacza, że już tylko krok dzieli polskich pacjentów od dostępu do szerszych możliwości leczenia paliatywnego tego nowotworu.

Leczenie nieoperacyjnego raka jelita grubego opiera się na chemioterapii w ewentualnym skojarzeniu z przeciwciałami monoklonalnymi. Cetuksymab (przeciwciało monoklonalne anty-EGFR) w skojarzeniu ze schematem chemioterapii FOLFOX w I linii leczenia zaawansowanego raka jelita grubego przeznaczony jest dla chorych z IV stopniu zaawansowania choroby, bez obecności przerzutów do mózgu. Wnioskowana terapia poszerza panel schematów terapeutycznych dostępnych dla pacjentów w I linii o kombinację z FOLFOX, co pozwala na lepszy dobór terapii do indywidualnych cech chorego.

Powyższy schemat leczenia jest zgodny z rekomendacjami i wytycznymi zarówno polskimi (Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej) jak
i międzynarodowymi (m.in. Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej, Narodowej Sieci Centrów Onkologicznych w USA – National Comprehensive Cancer Network i Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej).

Nowotwór jelita grubego jest to nowotwór występujący w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego lub odbytnicy. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w Polsce przekracza 18 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że jest on trzecim najczęściej występującym nowotworem1. Przeciętny odsetek 5-letnich przeżyć wynosi ok. 48% u mężczyzn i ok. 49% u kobiet 2.

Przypisy:

1 Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy. Dostępne na stronie http://onkologia.org.pl/raporty/ dostęp z dnia 08/09/2020.

2 Rekomendacja prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nr 59/2020 z dnia 1 września 2020 r.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Innowacyjność terapii onkologicznych – wyniki raportu