Operacyjne leczenie raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOperacyjne leczenie raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Operacyjne leczenie raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci

Jakie są powody, dla których chirurgia robotyczna szybko zyskuje akceptację na całym świecie?

Chirurgia robotyczna to jedna z najnowocześniejszych technologii medycznych współczesnych czasów, której zalety zyskują coraz szerszy wydźwięk w publikacjach naukowych. Do tej pory ukazało się ponad 26 000 prac naukowych na temat wykorzystania robota da Vinci, a wiele z nich dotyczy ginekologii i korzyści z operacji robotycznych w porównaniu do tradycyjnej laparoskopii.

Publikacja z 2020 r. “Robotic-assisted versus conventional laparoscopic hysterectomy for endometrial cancer. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol” wyraźnie wykazuje, że u pacjentek operowanych z powodu raka endometrium szacowana utrata krwi była istotnie wyższa w przypadkach tradycyjnej laparoskopii niż w przypadku zabiegów w asyście robota (78 ml vs 22 ml, p = 0,015). Kobiety, które przeszły zabieg z wykorzystaniem robota miały krótszy czas pobytu w szpitalu.

Inne badanie z 2016 r. „Comparative safety and effectiveness of robot-assisted laparoscopic hysterectomy versus conventional laparoscopy and laparotomy for endometrial cancer: A systematic review and meta-analysis. Eur J Surg Oncol.” stanowi analizę dwudziestu czterech badań porównujących metody operacji klasycznych, laparoskopowych i tych z wykorzystaniem robota.

Wyniki będące przedmiotem zainteresowania obejmowały bezpieczeństwo (powikłania okołooperacyjne i pooperacyjne, zgon w ciągu 30 dni oraz określone schorzenia), skuteczność (przeżycie, nawrót, długość pobytu w szpitalu, szacowaną utratę krwi i czas operacji) oraz wyniki zgłaszane przez pacjentki (wynik bólu, stosowanie leków przeciwbólowych, długość stosowania leków przeciwbólowych i czas powrotu do pracy).  

Nie stwierdzono istotnych różnic w wynikach przeżycia. Czas pobytu w szpitalu był krótszy, krwawienie było mniejsze, a odsetek powikłań, ponownej hospitalizacji i transfuzji był niższy w przypadku operacji z wykorzystaniem robota w porównaniu z chirurgia otwartą. W porównaniu z tradycyjną laparoskopią, czas pobytu w szpitalu był również krótszy, mniejsza była utrata krwi , a odsetek konwersji do laparotomii, powikłań śródoperacyjnych, urazów dróg moczowych i cystotomii był niższy w operacji wspieranej robotem. Kilka wyników zgłoszonych przez pacjentów wykazało znaczną korzyść chirurgii z wykorzystaniem robota.

Wnioski płynące z zaprezentowanych badań wskazują, że leczenie chirurgiczne z wykorzystaniem robota może być ogólnie bezpieczniejszą i lepszą opcją niż chirurgia otwarta i tradycyjna laparoskopia dla pacjentek z rakiem endometrium. Wymagane są oczywiście dalsze prospektywne badania z długoterminową obserwacją mówi dr n.med. Magdalena Bizoń. Między innymi dlatego NEO Hospital podejmuje wysiłki i włączył się prace badawczo-rozwojowe na rzecz poprawy jakości opieki medycznej dla pacjentek chorujących na raka endometrium.

Operację raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci w krakowskim Szpitalu na Klinach można wykonać bezpłatnie. Szpital posiada dofinansowanie z funduszy europejskich. Do programu mogą zgłaszać się pacjentki z całej Polski drogą telefoniczną pod nr 785 170 300, lub wysyłając maila na adres badanie@neohospital.pl.

Źródło: mat. prasowe

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.