Operacyjne leczenie raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOperacyjne leczenie raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci - dlaszpitali.pl
Reklama

Operacyjne leczenie raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci

opm-dlaszpitali-operacyjne-leczenie-raka-endometrium-za-pomoca-robota-da-vinci
fot. mat. prasowe

Rak endometrium, znany również jako rak trzonu macicy, jest aktualnie najczęstszym nowotworem ginekologicznym w Polsce. Rocznie w naszym kraju diagnozowanych jest ok. 6 tys. nowych zachorowań, a z jego powodu co roku umiera ponad 1,8 tys. kobiet.

Niepokojącym jest fakt, że częstość występowania i śmiertelność z powodu raka endometrium cały czas ma tendencję rosnącą z powodu kilku czynników, wśród których kluczowym jest otyłość. Krakowski Szpital na Klinach od kilkunastu miesięcy realizuje program dofinansowany z funduszy unijnych, dzięki któremu pacjentki z rakiem trzonu macicy mogą skorzystać z bezpłatnych operacji robotycznych. Celem tego projektu jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu.

Operacyjne leczenie raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci

W większości przypadków rak endometrium we wczesnych stadiach choroby kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego, którego skuteczność potwierdzają bardzo dobre wyniki pod postacią 5-letnich przeżyć. Niewątpliwą korzyścią wykorzystania systemu robotycznego da Vinci w operacyjnym leczeniu raka trzonu macicy jest minimalizacja interwencji chirurgicznej i precyzja w wykonaniu zabiegu. Dzięki powiększeniu obrazu, szczegółowej wizualizacji anatomii oraz niewielkim narzędziom o ruchomości 560 stopni, chirurgia robotyczna przezwycięża niektóre ograniczenia laparoskopii i metody klasycznej, pozwalając na dotarcie w trudno dostępne miejsca w miednicy mniejszej. Ponadto w przypadku pacjentek otyłych cierpiących również na choroby współistniejące, takie jak nadciśnienie, cukrzyca i choroby układu sercowo-naczyniowego, robotyka pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia infekcji oraz powikłań śród i pooperacyjnych.

Jak podkreśla n.med. Magdalena Bizoń, specjalistka z zakresu ginekologii onkologicznej ze Szpitala na Klinach: – Zastosowanie chirurgii robotycznej – zwłaszcza u kobiet otyłych – zmniejsza częstość występowania powikłań związanych z gojeniem się rany pooperacyjnej, typowych dla zabiegu przeprowadzanego metodą klasyczną. W efekcie wykorzystania robotyki znacząco skraca się również czas hospitalizacji i rekonwalescencji pacjentek, co korzystnie wpływa na jakość życia pacjentek po zabiegu i umożliwia im wcześniejsze wdrożenie leczenia uzupełniającego.

Program bezpłatnych zabiegów robotycznych dla pacjentek z rakiem endometrium

Szpital na Klinach od stycznia 2021 r. realizuje program operacyjnego leczenia nowotworów ginekologicznych (raka endometrium i raka szyjki macicy) z wykorzystaniem robota da Vinci. Dzięki dofinansowaniu programu na kwotę ponad 7,3 mln zł z Funduszy Europejskich operacje wykonywane są bezpłatnie. – Od momentu rozpoczęcia realizacji programu zgłosiło się do nas ponad 170 Pań, z których zoperowaliśmy ok. 80. Najmłodsza z pacjentek miała 25 lat, a najstarsza 85 lat. Uzyskane do tej pory wyniki wskazują, że zastosowane metody operacyjne, przeprowadzone w asyście robota da Vinci, w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy jakości leczenia operacyjnego chorych na raka endometrium. Osiągnięcia naszego zespołu zostały docenione i już niebawem podczas 45. Międzynarodowego Kongresu Szpitali w Dubaju będziemy mogli zaprezentować wyniki naszych zabiegów ginekologicznych z wykorzystaniem robota da Vincimówi Joanna Szyman, prezeska Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

Dane z programu pozyskane od 1 kwietnia 2021 r. do 31 maja 2022r. w trakcie kwalifikacji pacjentek do zabiegu, podczas operacji oraz w trakcie obserwacji pooperacyjnej u wszystkich kobiet operowanych w asyście robota poddano ocenie. Ocenie wg klasyfikacji Clavien Dindo podlegały: częstość występowania i rodzaj powikłań śród i pooperacyjnych, liczba konwersji do laparotomii, jakość życia (kwestionariusz EORTC) oraz skala bólu wg VAS. Przeprowadzona analiza wyraźnie wykazała, że zabiegi robotyczne są bezpieczne i charakteryzują się szeregiem korzyści, zwłaszcza u pacjentek z otyłością, cukrzycą oraz chorobami współistniejącymi. Istotnym jest również fakt, że zabiegi robotyczne z zakresu ginekologii wykonane w Szpitalu na Klinach w 2022 roku stanowią blisko 20% wszystkich zabiegów ginekologicznych wykonanych w asyście robota da Vinci w Polsce.

Czytaj też: Oncofertility – płodność u pacjentek onkologicznych. Jak ją zabezpieczyć?

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.