Obowiązkowa rejestracja dla osób wykonujących zawody medyczne - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plObowiązkowa rejestracja dla osób wykonujących zawody medyczne - dlaszpitali.pl

Obowiązkowa rejestracja dla osób wykonujących zawody medyczne

opm-dlaszpitali-centralny-rejestr-osob-uprawnionych-do-wykonywania-zawodu-medycznego

Od 26 marca 2024 roku zaczyna obowiązywać Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpisu powinny dokonać osoby wykonujące zawody medyczne wymienione w ustawie o niektórych zawodach medycznych.

Pół roku, licząc od 26 marca, mają na rejestrację w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego osoby, których profesja jest związana z medycyną – informuje serwis Prawo.pl. Obowiązek dotyczy m in.: optometrystów, techników masażystów, podiatrów.

Jakie zawody obejmuje ustawa?

Jak podaje Prawol.pl, 26 marca 2024 r. wchodzi w życie ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. z 2023 r., poz. 1972), regulująca zasady wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi, tj.:

• asystentki stomatologicznej,
  • elektroradiologa,
  • higienistki stomatologicznej,
  • instruktora terapii uzależnień,
  • opiekuna medycznego,
  • optometrysty,
  • ortoptystki,
  • podiatry,
  • profilaktyka,
  • protetyka słuchu,
  • technika farmaceutycznego,
  • technika masażysty,
  • technika ortopedy,
  • technika sterylizacji medycznej,
  • terapeuty zajęciowego,

oraz w ograniczonym zakresie – również dietetyków.

Wpis do rejestru od 26 marca

Wraz z wejściem ustawy, 26 marca br. uruchamiany jest Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do rejestru to warunek niezbędny uprawniający do wykonywania zawodów medycznych objętych ustawą (z wyłączeniem dietetyków).

W przepisach przewidziano okres przejściowy. Osoby, które 26 marca 2024 r. spełniać będą określone w ustawie warunki niezbędne do dopuszczenia do wykonywania danego zawodu, mogą wykonywać ten zawód jeszcze przez rok bez uzyskania wpisu do rejestru, czyli do 26 marca 2025 r. Muszą jednak złożyć wniosek o wpis do rejestru nie później niż do 26 września 2024 r.

Jeżeli do 26 marca 2025 r. nie uzyskają wpisu do rejestru – utracą prawo do wykonywania zawodu.

Jak podkreślają dziennikarze Prawo.pl, problem mogą mieć osoby, które wykonują zawody objęte ustawą, ale ukończyły studia wyższe lub szkoły policealne na innych kierunkach, niż określone w ustawie dla danego zawodu medycznego. Utracą prawo wykonywania zawodu, jeśli nie spełniają minimalnych warunków w zakresie wymaganego wykształcenia i jeśli wykonywały swój zawód przez okres krótszy niż 5 lat przed wejściem w życie ustawy.

Rejestr jest jawny, a jego wprowadzenie umożliwi weryfikację osób wykonujących zawody medyczne zarówno przez pracodawców, jak i pacjentów.

Źródło: Prawo.pl, PAP Media Room

Czytaj też: NIL apeluje do lekarzy, by nie pracowali na uczelniach, które nie spełniają standardów kształcenia