Ogólnopolski Przegląd Medyczny 3/2020 już dostępny!
Szanowni Państwo!
Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa gwałtownie zrewidowały funkcjonowanie wielu dziedzin życia społecznego, ale z pewnością najmocniej odbiły się na sferze ochrony zdrowia. Jednym z bardzo wielu elementów działań, które przeciwstawiają się skutkom oddziaływania COVID-19, są rozwiązania technologiczne i sprzętowe, które służą przy procesach profilaktyki zakażeń, ale także są użyteczne w ramach diagnostyki i leczenia. Wydaje się, że na obecnym etapie największym problem jest dostęp do środków ochrony indywidualnej, których zużycie staje się powszechne nie tylko w branży medycznej. Ograniczenie dostaw, brak dostępności niektórych produktów, nieprzewidziany wzrost cen i innych kosztów w istotny sposób zaburzyły zarządzanie placówkami medycznymi, co staramy się poddać rzetelnej analizie połączonej z omówieniem możliwych w tej sytuacji rozwiązań.
Zdarzenia te uwypuklają przy tej okazji, jak ważny jest aspekt racjonalnego planowania wdrażanych technologii medycznych przy opracowywaniu projektów służących służbie zdrowia, a także ich prawidłowa realizacja połączona z racjonalną gospodarką sprzętową. Już można zauważyć, że w nieco wymuszony sposób, ale znacząco wzrośnie rola telekonsultacji medycznych, zdalnych konferencji, webinariów i innych zdarzeń, które nie będą mogły odbywać się przy bezpośrednim udziale większej liczby osób, ale w sposób zdalny. To być może kolejne wyzwanie, jakie stanie przed technologiami medycznymi, aby wszelkie możliwe dane oraz ich przesył, przetwarzanie i archiwizację skierować w kierunku świata cyfrowego, wspomaganego być może także sztuczną inteligencją czy innymi formami, które wyręczą lub wspomogą czynnik ludzki. A to z kolei zrodzi wyzwania organizacyjne, w jaki sposób zapewnić odpowiednią jakość danych, ich bezpieczeństwo oraz dostęp, tak aby nie zakłócić procesów medycznych, przy jednoczesnym zachowaniu procedur administracyjnych, w tym aspektów prawnych. Nauka nowych umiejętności, nie tylko medycznych, ale także organizacyjnych, będzie musiała się odbywać w sposób i w tempie do tej pory nieznanym. Zwracając zatem główną uwagę na aktualne priorytety i trendy warto, jak uważamy, być na bieżąco z postępującym stale rozwojem technik medycznych w wielu branżach, stąd też w bieżącym numerze podsumowanie wytycznych związanych z ochroną radiologiczną czy niezależny od otoczenia i stale powracający temat optymalizacji zestawów narzędziowych. A warto o niej przypominać, gdyż przez pryzmat stosunkowo niewielkiej wartości pojedynczych narzędzi jest często pomijana, a po uwzględnieniu tej grupy wyrobów jako całości jawi się jako niezwykle istotna kosztowo i skomplikowana, i to zarówno logistycznie, jak i pod kątem profilaktyki zakażeń szpitalnych.
Staramy się zatem w tym okresie zaproponować Państwu szereg rozwiązań, które mogą być pożyteczne zarówno doraźnie, jak i w dłuższej perspektywie, gdyż oprócz tego, że obecna sytuacja może mieć charakter długofalowy, to rozwiązania technologiczne, jakie wdrożymy przy okazji bieżących działań, warto także analizować pod kątem przydatności w dłuższej perspektywie, co powinno skutecznie zoptymalizować zarządzanie zarówno samą infrastrukturą, jak i całością obiektów służby zdrowia.
Z pozdrowieniami.
Marek Piotrowski
redaktor naczelny
i zespół „OPM-u”
W „OPM” 3/2020 m.in.:
- Sprzęt medyczny w obliczu pandemii COVID-19 – indeks priorytetów
- Środki ochrony indywidualnej przed zagrożeniami biologicznymi
- Nadzór nad wyposażeniem radiologicznym w czasie epidemii
Polecamy: Epidemia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce – aspekty prawne
Cały numer dostępny jest ONLINE dla zarejestrowanych użytkowników.