Środki ochrony indywidualnej przed zagrożeniami... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plŚrodki ochrony indywidualnej przed zagrożeniami... - dlaszpitali.pl

Środki ochrony indywidualnej przed zagrożeniami biologicznymi

opm-srodki-ochrony-indywidualnej1fot. iStock

Środki ochrony indywidualnej PPE to podstawowy sprzęt przeznaczony do ochrony personelu medycznego przed czynnikami wysoce zakaźnymi. Szeroki wybór różnych form ochrony indywidualnej pozwala na dostosowanie go do specyfiki zadań podejmowanych na danym stanowisku pracy w szpitalu.

Pandemia zakażeń SARS-CoV-2 na świecie zmieniła podejście personelu medycznego do środków ochrony indywidualnej PPE (ang. personal protective equipment) i do zarządzania bezpieczeństwem w oddziałach szpitalnych. Pojawienie się czynnika wysoce zakaźnego wymusiło zachowanie szczególnej ostrożności w kontakcie z pacjentem chorym lub podejrzanym o zachorowanie. Zastosowanie zbiorowych zasad ochrony i środków ochrony indywidualnej stało się obecnie koniecznością. Rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej przebiega według prawa łańcucha epidemicznego składającego się z trzech podstawowych elementów − źródła zakażenia, dróg przenoszenia, wrażliwej populacji. W tej populacji funkcjonuje i wykonuje swoje zadania personel medyczny służb ratunkowych i ochrony zdrowia.

Podstawową drogą przenoszenia koronawirusa SARS-CoV-2 jest droga kropelkowa, w mniejszym stopniu droga powietrzna (unoszone w powietrzu bioaerozole, pyły zawierające wirusa) i kontaktowa, poprzez przeniesienie wirusa bezpośrednio ze skażonych powierzchni [1]. Wrotami zakażenia organizmu są usta i nos, do których materiał wysoce zakaźny trafi a w czasie oddychania, lub g...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp