Sprzęt medyczny w obliczu pandemii COVID-19: indeks... - dlaszpitali.pl

Sprzęt medyczny w obliczu pandemii COVID-19 – indeks priorytetów

OPM_3_20_temat_numeru_SPRZET_MEDYCZNY_W_OBLICZU_PANDEMII_iStock-1204584824
fot. iStock

Do walki z wirusem SARS-CoV-2 trzeba być odpowiednio przygotowanym − posiadać niezbędną liczbę i odpowiednie typy sprzętu medycznego. Niniejszy artykuł przedstawia indeks priorytetów sprzętu medycznego niezbędnego do walki z COVID-19, stworzony na podstawie ogólnoświatowych wytycznych towarzystw naukowo-lekarskich w zakresie leczenia pacjentów zakażonych.

Pierwsze doniesienia dotyczące szybko rozwijającej się epidemii wynikającej z zakażenia dotychczas nieznanym wirusem pochodziły z Chin. Targowisko w Wuhan – traktowane jako zalążek obecnej pandemii − znajduje się w chińskiej prowincji Hubei. Pod koniec 2019 roku właśnie w tym mieście stwierdzono chorobę, która przypominała objawami zapalenie płuc, ale z nieznanym dotąd tempem rozprzestrzeniania się, przebiegiem i śmiertelnością. 7 stycznia 2020 roku wyizolowano nieznany dotychczas typ koronawirusa (novel coronavirus – nCoV; 2019-nCov). Aktualnie wirusa określa się jako SARS-CoV-2. COVID-19 to jednostka chorobowa wywołana przez SARS-CoV-2. Pierwotnie choroba nie miała nazwy i posługiwano się określeniami typu „zachorowanie z powodu zakażenia koronawirusem z Wuhan” bądź „choroba wywołana przez koronawirus”. Określenie COVID-19 zostało ogłoszone przez WHO i obowiązuje oficjalnie od 11 lutego 2020 roku. „CO” w określeniu oznacza koronę (ang. corona), „VI” – wirus (ang. virus), „D” chorobę (ang. disease

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do strefy wiedzy możliwy jest tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.