Nowy ośrodek szkoleniowy w dziedzinie chirurgii bariatrycznej we Wrocławiu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowy ośrodek szkoleniowy w dziedzinie chirurgii bariatrycznej we Wrocławiu - dlaszpitali.pl

Nowy ośrodek szkoleniowy w dziedzinie chirurgii bariatrycznej we Wrocławiu

opm-dlaszpitali-wroclaw-zyskal-nowy-osrodek-chirurgii-bariatrycznej
fot. mat. prasowe

Szpital Specjalistyczny EuroMediCare, należący do grupy EMC rozpoczął współpracę z Johnson & Johnson Poland w zakresie szkoleń z obszaru chirurgii małoinwazyjnej, w której coraz większą rolę odgrywają zabiegi chirurgii bariatrycznej.

Będą one dostępne dla polskich lekarzy specjalistów i rezydentów chirurgii i oparte na wiedzy, umiejętnościach i merytoryce specjalistów szpitala EMC oraz firmy Johnson & Johnson Poland. Pierwsza sesja szkoleniowa na bloku operacyjnym w obecności sześciu uczestników miała miejsce w środę, 9 marca. Instruktorami byli lek. Rafał Mulek i lek. Michał Krefft, chirurdzy bariatrzy związani z wrocławską placówką, współtwórcy autorskiego programu leczenia otyłości Baria3.

Celem utworzenia ośrodka szkoleniowego jest wspólne wspieranie przez współpracujące strony rozwoju chirurgii laparoskopowej w szczególności w procedurach chirurgii bariatrycznej w kraju, poprzez umożliwienie lekarzom odbycie szkolenia teoretycznego i praktycznego, przygotowującego ich do samodzielnego wykonywania zabiegów rękawowej resekcja żołądka i bypass’u żołądkowego w ich macierzystych szpitalach. Odbycie szkolenia przez uczestnika każdorazowo zostanie potwierdzone certyfikatem sygnowanym przez autorów szkolenia, potwierdzającym ukończenie przez niego kursu.

Powołanie do życia ośrodka wynikało głównie z ograniczeń w zakresie możliwości edukacyjnych, z jakimi na co dzień spotyka się środowisko medyczne w Polsce. Dlatego wspólnie z Johnson & Johnson zadbaliśmy o najwyższy poziom merytoryki szkoleń. Kończący je uczestnicy będą dysponowali wiedzą na temat techniki zabiegowej, instrumentarium oraz posiadali umiejętność zastosowania ich w praktyce. Każde szkolenie będzie także przygotowywało uczestnika do rozwiązywania problemów komplikacji śród-operacyjnych oraz powikłań pooperacyjnych podkreśla lek. Rafał Mulek, chirurg bariatra, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej ze Szpitala Specjalistycznego EuroMediCare.

Dziś operacje bariatryczne to powszechnie stosowana procedura przy leczeniu otyłości. Kwalifikują się do nich pacjenci z otyłością III stopnia – z BMI powyżej 40, pacjenci z otyłością II stopnia (BMI 35-40), jeśli występuje u nich choć jedna choroba towarzysząca otyłości, m. in. stłuszczenie wątroby, nadciśnienie tętnicze, choroby zwyrodnieniowe stawów, hiperlipidemia, bezdech senny oraz cukrzyca. Cukrzyca, zwłaszcza źle poddająca się leczeniu farmakologicznemu, jest także zaleceniem do operacji bariatrycznej w przypadku pacjentów z I stopniem otyłości (BMI 30-35). Co istotne, operacje bariatryczne są obarczone bardzo niskim ryzykiem powikłań, a ryzyko zgonu w przebiegu leczenia jest nie większe jak w przypadku leczenia ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego i wynosi poniżej 0,1 proc. Dla wielu pacjentów jest to delegowane wyjście, celem znacznego polepszenia stanu zdrowia a czasem nawet przedłużenia życia. Osoby otyłe żyją o co najmniej kilkanaście lat krócej. Badania pokazują, że ryzyko zgonu u osób z BMI powyżej 40 rośnie wśród mężczyzn 7-krotnie, a wśród kobiet 2-krotnie.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Choroby cywilizacyjne a dług zdrowotny Polaków