Oświęcim. Nowy budynek stacji dializ już dostępny dla pacjentów dlaszpitali.plOświęcim. Nowy budynek stacji dializ już dostępny dla pacjentów
Reklama

Nowy budynek stacji dializ w Oświęcimiu

opm-dlaszpitali-oswiecim-nowy-budynek-stacji-dializ
fot. materiały prasowe

Personel i pacjenci Centrum Dializ Fresenius rozpoczęli leczenie w nowo wybudowanym ośrodku na terenie ZOZ w Oświęcimiu.

Centrum Dializ Fresenius w Oświęcimiu przeprowadziło się do nowo powstałego budynku stacji przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu, na ulicy Wysokie Brzegi 4.

Do tej pory stacja mieściła się na trzecim piętrze Centrum Medycznego przy ulicy Chemików. Zmiana lokalizacji podyktowana była nie tylko koniecznością rozbudowy ośrodka, ale także wspólnie z ZOZ w Oświęcimiu zidentyfikowanymi potrzebami pacjentów w regionie, dotyczącymi współpracy w zapewnieniu koordynowanej opieki nefrologicznej. Stacja rozpoczęła swoją działalność w 2003 roku i początkowo leczyła kilkunastu pacjentów. Dziś jest ich 100.

W porozumieniu z władzami ZOZ w Oświęcimiu w zeszłym roku rozpoczęto więc budowę nowego, większego, wolnostojącego obiektu na terenie szpitala. To do niego przenieśli się pacjenci i pracownicy stacji dializ.

Wzrost liczby pacjentów dializowanych

Liczba pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego z powodu niewydolności nerek wzrasta każdego roku. Związane jest to przede wszystkich z coraz bardziej powszechnymi chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość. Najnowsze badania pokazują jednak, że także przechorowanie zakażenia koronawirusem może trwale uszkodzić nerkimówi dr Tomasz Prystacki, prezes zarządu Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o.
Bardzo cieszę się, że w Oświęcimiu możemy przyczynić się do jeszcze lepszego zabezpieczenia specjalistycznego leczenia dla mieszkańców regionu. Bycie integralną częścią sytemu opieki zdrowotnej jest wpisane w naszą strategię, a obecność w ZOZ w Oświęcimiu i możliwość współpracy ze Szpitalem jest dla nas dużym wyróżnieniem, które spożytkujemy dla dobra pacjentów dodaje dr Prystacki.

Stacja dializ w nowej lokalizacji

Nowy budynek stacji dializ to bardzo nowoczesny, parterowy obiekt. Ośrodek dializ posiada powierzchnię użytkową prawie 700 m2, czyli o prawie 300 m² więcej od poprzedniej lokalizacji. Dzięki tej inwestycji w oświęcimskiej stacji dializ będzie mogło docelowo leczyć się nawet 150 pacjentów. Nowe centrum dializ posiada 3 sale dializacyjne, w których jest miejsce na 25 stanowisk do dializ, wydzieloną poradnię nefrologiczną, szatnie dla pacjentów i personelu, pokój odpoczynku oraz pomieszczenia techniczne, w tym magazyny. W ośrodku zainstalowana jest klimatyzacja, a pacjenci podczas dializ mogą oglądać telewizję na podwieszanych pod sufitem telewizorach.

Nowa stacja będzie leczyć pacjentów według światowych wysokich standardów, na podstawie kontraktu z NFZ. Przeprowadzka pozwoli na lepszą organizację procesu leczenia pacjentów. Ich stały grafik leczenia, wymagający trzech wizyt w tygodniu w ośrodku pozostaje niezmieniony, co pozwoli na bezpieczne i płynne przejście z jednego do drugiego ośrodka, zaś większa liczba stanowisk dializacyjnych zapewni wszystkim pacjentom możliwość leczenia w obrębie trzech zmian dializacyjnych w godzinach 7:00 – 23:00 z wyłączeniem dializ prowadzonych w godzinach nocnych, co było dużym obciążeniem dla pacjentów oraz personelu.

Pacjenci cieszą się z przeprowadzki. Dla nich to tylko zmiany na lepsze: większa wygoda przy zachowaniu tej samej jakości leczenia oraz doświadczony i zorientowany w ich sytuacji zdrowotnej personel w nowym, doskonale wyposażonym budynkumówi dr Magdalena Sobaszek-Pitas, nefrolog i ordynator Centrum Dializ Fresenius w Oświęcimiu.

Nowy obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – są tu poręcze dla niepełnosprawnych pacjentów, specjalna rampa pozwala na swobodny wjazd wózków inwalidzkich.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także: Projektowanie laboratoriów medycznych

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.