NFZ: podwyżki dla szpitali od 1 kwietnia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNFZ: podwyżki dla szpitali od 1 kwietnia - dlaszpitali.pl

NFZ: podwyżki dla szpitali od 1 kwietnia

opm-dlaszpitali-nfz-podwyzki-dlaszpitali-od-1-kwietnia

Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, od 1 kwietnia do końca 2022 roku do szpitali w Polsce trafi dodatkowo ponad 2 miliardy złotych.

Wyższe przychody pozwolą szpitalom m.in. na złagodzenie skutków inflacji, w tym wzrostu opłat za energię elektryczną i cieplną.

Na tę wiadomość czekali dyrektorzy szpitali, szczególnie powiatowych. Konsekwentnie realizujemy plan wzrostu finansowania szpitali, wprowadzony jeszcze w ubiegłym roku. Co więcej, od stycznia 2022 roku podnieśliśmy cenę punktu w umowach szpitalnych, a teraz, widząc rosnące koszty szpitali, wprowadzamy kolejną podwyżkę podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak podkreśla NFZ, wyższe przychody nie pomniejszą wyodrębnionej puli środków na wynagrodzenia dla personelu medycznego pracującego w szpitalach. – To dodatkowy efekt korzystnych zmian prawnych, w tym Ogólnych Warunków Umów, które są wprowadzane równolegle z podwyżkami. Przypomnę, że wcześniej zastosowaliśmy również mechanizm przeliczenia ryczałtu dla szpitali sieciowych na koniec 2019 roku, czyli okresu, którego nie obciąża walka z pandemią COVID-19zaznacza Filip Nowak.

Poziom wzrostu wartości umów szpitalnych wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Według wyliczeń AOTMiT cena punktu, stosowanego w umowach szpitali z Narodowym Funduszem Zdrowia, powinna wzrosnąć o ok. 4,5%. Agencja wzięła pod uwagę m.in. wskaźnik inflacji, średni wzrost cen prądu i ogrzewania oraz udział tych wydatków w ogólnych kosztach szpitali. Analiza agencji opierała się na danych przekazanych przez same placówki medyczne.

Źródło: www.nfz.gov.pl

Czytaj też: Braki kadrowe na OAiIT w Podkarpackiem