Transformacja cyfrowa i sztuczna inteligencja to przyszłość polskich szpitali - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTransformacja cyfrowa i sztuczna inteligencja to przyszłość polskich szpitali - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Transformacja cyfrowa i sztuczna inteligencja to przyszłość polskich szpitali

Chociaż techniki małoinwazyjne są znane i dostępne od prawie trzech dekad, skala operacji małoinwazyjnych w Polsce jest niewielka. W krajach, które wdrożyły robotykę w leczeniu raka endometrium, wskaźnik zabiegów małoinwazyjnych wzrósł znacząco, co przyniosło korzyści związane ze skróceniem pobytu w szpitalu i zmniejszeniem częstości powikłań.

W NEO Hospital blisko 100% zabiegów leczenia raka endometrium wykonujemy z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Uzyskane przez nas wyniki wskazują, że zastosowane metody operacyjne, przeprowadzone w asyście robota, przyczyniają się do poprawy jakości leczenia operacyjnego chorych i mają szczególną wartość u chorych z chorobami współistniejącymi, zwłaszcza otyłością i cukrzycą.

Potwierdzają to również wyniki badań prowadzony w USA, czy krajach Europy zachodniej. Analiza bazy danych American College of Surgeons National Surgical Quality Improvement Program (ACS-NSQIP) wykazała, że ​zabiegi małoinwazyjne skracają pobyt w szpitalu o 2,4 dnia i wiążą się ze znacznym zmniejszeniem powikłań pooperacyjnych i ryzyka zgonu okołooperacyjnego. Analiza z 2018 r. pokazuje, że wdrożenie zabiegów ze wsparciem robota w Stanach Zjednoczonych spowodowało bezwzględny wzrost zabiegów małoinwazyjnych w raku endometrium o 47,3% w latach 2008-2015 (z 9,48% do 56,82%). Z kolei w niedawnym ogólnokrajowym badaniu w Danii, obejmującym 5 654 pacjentów z wczesnym stadium raka endometrium wykazano, że wprowadzenie chirurgii robotycznej spowodowało znaczny wzrost częstości zabiegów małoinwazyjnych z 3% do 95% i wiązało się ze zmniejszeniem częstości ciężkich powikłań.

Rośnie zapotrzebowanie i akceptacja dla robotyki ze strony pacjentek. Zastosowanie robota w zabiegach ginekologicznych prowadzi w kierunku chirurgii precyzyjnej i zaawansowanej technologicznie przyszłości a beneficjentkami tej zmiany są pacjentki uzyskując lepszą jakość leczenia.

Czy w perspektywie najbliższych kilku, kilkunastu lat na rynku będzie coraz więcej ośrodków oferujących leczenie przy użyciu systemów, robotycznych i rozwiązań nowych technologii?

Nowoczesne technologie medyczne rozwijają się w niezwykle dynamicznym tempie, w związku w przyszłości szpitale będą charakteryzować się coraz większą innowacyjnością. Przede wszystkim placówki będą wykorzystywały nowoczesne urządzenia cyfrowe, rozwiązania chmurowe, elektroniczną dokumentację medyczną czy elektroniczny obieg dokumentów. Takie możliwości nie dość, że znacznie usprawniają pracę, to w dodatku redukują koszty obsługi dokumentów, czas poświęcony na jego wyszukanie czy koszty generowanych przez zakup materiałów biurowych. Jestem przekonana, że systematycznie będzie przybywało nowoczesnych ośrodków medycznych na mapie Polski. Co oczywiście będzie miało pozytywne przełożenie na, jakość, dostępność i skuteczność leczenia.

W NEO Hospital stale inwestujemy w badania i rozwój, aby usunąć bariery we wprowadzaniu dalszych innowacji – w ciągu ostatnich trzech lat wartość inwestycji w takie działania wyniosła łącznie około 20% przychodów placówki. Co więcej, stale monitorujemy nasze wskaźniki efektywności klinicznej i ekonomicznej oraz analizujemy dane, aby jeszcze bardziej doskonalić szpital. Pracujemy nad tym w oparciu m.in. o dobór technologii medycznych, które wspierają minimalnie inwazyjne zabiegi i pozwalają skracać czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji. Dla doskonalenia naszych procesów bardzo ważne jest wsparcie cyfrowe systemów IT, bezpieczeństwo i interoperacyjność danych oraz szkolenia kadr i edukacja.

A jak zastosowanie nowoczesnych technologii wygląda w obszarze organizacyjno-administracyjnym placówki?

Jeśli chodzi o obszar organizacyjny, również pracujemy z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych. Oczywiście oferujemy tak oczywiste dziś pozycje, jak telekonsultacje, czy zdalny monitoring pacjentów. Ale wyróżniają nas również liczne innowacyjne rozwiązania. Są to m.in. wieloprofilowe oddziały szpitalne, czy interdyscyplinarne zespoły i koordynatorzy, którzy mają przypisane poszczególne grupy pacjentów. Oferujemy personalizowaną opiekę opartą na wartości dla pacjenta.

Jakich trendów w sektorze ochrony zdrowia możemy spodziewać się w przyszłości?

Zdrowie coraz częściej jest definiowane jako ogólny stan dobrego samopoczucia, obejmujący zarówno samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne, społeczne oraz emocjonalne. Opieka zdrowotna będzie organizowana przede wszystkim wokół potrzeb pacjentów, którzy w przyszłości będą mieli jeszcze większy dostęp do szczegółowych informacji o swoim zdrowiu, łącznie z możliwością ich udostępniania. Równocześnie możemy spodziewać się, że pacjenci będą wymagać dostępności przystępnych cenowo, personalizowanych produktów opieki zdrowotnej i usług. Sprzymierzeńcem tych oczekiwań będą nowe technologie.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.