Szpital modułowy w Legnicy – nowe miejsca... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpital modułowy w Legnicy – nowe miejsca... - dlaszpitali.pl
Reklama

Nowe miejsca dla pacjentów covidowych – szpital modułowy w Legnicy

opm-dlaszpitali-szpital-modulowy
Szpital modułowy w Legnicy; źródło: KGHM

Blisko sto miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19 jest już gotowych w nowym szpitalu modułowym, który powstał przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. KGHM, zgodnie z dyspozycją rządu i przy współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych jest odpowiedzialny za organizację tymczasowych placówek medycznych na Dolnym Śląsku.

Od grudnia ubiegłego roku tymczasowy oddział dla chorych na koronawirusa działa w Wałbrzychu, w kompleksie budynków przy ul. Batorego. Na potrzeby szpitala tymczasowego zaadaptowano ostatnie piętro obiektu po byłym oddziale pediatrycznym. Działa tam 50 łóżek dla chorych mieszkańców regionu.

KGHM odpowiada na zapotrzebowanie i dyspozycje rządu zgodnie z naszym hasłem „działamy – dbamy – chronimy”. Pandemia to dla nas wszystkich test z odpowiedzialności i zaangażowania we wspólną sprawę, jaką jest walka z koronawirusem. Od wielu miesięcy dostarczamy do placówek medycznych w całej Polsce pomoc w postaci środków ochrony czy sprzętu medycznego. Sprawne przygotowanie miejsc w szpitalach tymczasowych na Dolnym Śląsku to nasze kolejne działaniapowiedział Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Szpital modułowy w Legnicy zgodnie z planem

Adam Bugajczuk, wiceprezes do spraw rozwoju KGHM dodaje, że budowa szpitala modułowego w Legnicy przebiegła zgodnie z planem. Inwestycja to wspólny wysiłek wielu firm, w tym spółki z Grupy Kapitałowej KGHM BIPROMET. Dzięki temu powstał profesjonalny obiekt, który będzie służyć mieszkańcom Zagłębia Miedziowego nie tylko w okresie pandemiimówił Adam Bugajczuk.

Szpital modułowy, oprócz sal dla pacjentów i pomieszczeń dla personelu, jest wyposażony w gabinety zabiegowe i nowoczesną izbę przyjęć. Placówka została zbudowana z 40 modułów, które były przewożone na miejsce i składane w całość.

Dyrektor szpitala w Legnicy Anna Płotnicka-Mieloch podkreśla, że po zakończeniu walki z pandemią szpital modułowy będzie nadal wykorzystywany. Powstaną tam kolejne oddziały, w tym m.in. psychiatryczny.

KGHM w walce z pandemią

W Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie, należącym do Grupy KGHM, już od listopada ubiegłego roku funkcjonuje oddział przeznaczony dla chorych na koronawirusa oraz z podejrzeniem zarażenia. Szpital może przyjąć ponad 50 pacjentów.

KGHM od wielu miesięcy wspiera personel medyczny przekazując do placówek służby zdrowia środki ochrony, w tym płyn dezynfekujący. Fundacja miedziowej spółki pomaga w zakupach sprzętu medycznego. W działania zaangażowani są również wolontariusze spółki, którzy w ramach Solidarnościowego Korpusu Pomocy Seniorom, udzielają pomocy starszym osobom z całego Dolnego Śląska.

Ciekawostki z budowy szpitala modułowego w Legnicy:

  • powierzchnia obiektu: 1985 m2, 96 łóżek, w tym 20 łóżek w sali obserwacyjnej przewidzianej dla wzmożonego nadzoru stanu pacjentów;
  • liczba modułów, z których powstał szpital: 40 modułów;
  • liczba pracowników zaangażowanych w budowę: na budowie w szczycie 120 pracowników;
  • liczba zużytych materiałów budowlanych: obiekt posadowiony pośrednio na 324 palach stalowych, konstrukcja stalowa – 170 ton;
  • długość instalacji – tlen medyczny: 360 m instalacji i ponad 100 punktów tlenowych oraz zbiornik ciekłego tlenu – 6 ton, instalacja wodna: 2 km, sieć IT: 7 km, instalacje elektryczne wewnętrzne – 20 km, okablowanie zewnętrzne – 1 km oraz 5 central wentylacyjnych na dachu.

Źródło: KGHM

Czytaj także: Budownictwo modułowe – przyszłość szpitalnej infrastruktury?

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.