Budownictwo modułowe – przyszłość szpitalnej infrastruktury? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plBudownictwo modułowe – przyszłość szpitalnej infrastruktury? - dlaszpitali.pl
Reklama

Budownictwo modułowe – przyszłość szpitalnej infrastruktury?

opm-dlaszpitali-szpitale-modulowe-infrastruktura
fot. iStock

Szpital wybudowany w technologii modułowej jest w całości konstruowany w fabryce, co zapewnia dużo lepszą kontrolę i jakość wykonania oraz pozwala dostosować placówkę do najbardziej rygorystycznych wymagań – mówi Roman Jakubowski, członek zarządu Unihouse SA. Taka placówka jest użyteczna nie tylko w czasie epidemii nic nie stoi na przeszkodzie, żeby działała dłużej, zwiększając potencjał i jakość systemu ochrony zdrowia.

Technologia modułowa doskonale sprawdza się w budowie tymczasowych szpitali, które odciążają dotychczas funkcjonujące placówki zdrowotne. Czas montażu placówki opartej na modułach jest podobny do czasu potrzebnego na przekształcenie np. stadionu w szpital, a zyski są nieporównywalnie większe.

Izolatoria i kliniki – wszystko z modułów

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na izolatoria firma Unihouse opracowała koncepcję modułowego dwupokojowego izolatorium, które w zależności od wymagań, może mieścić od dwóch do czterech pacjentów (pokoje mogą być jedno- lub dwuosobowe). Można traktować je jako pojedyncze budynki, jak również łączyć w większe kompleksy. Ułatwia to czas montażu jednego modułu – wynosi on zaledwie dwie godziny.

Prefabrykowane moduły sprawdzają się przy stawianiu całkiem nowych szpitali, jak również przy dobudowie niezbędnych elementów. Stanowią optymalne rozwiązanie w przypadku inwestycji realizowanych w krótkim czasie – od projektu do ostatecznego montażu w miejscu przeznaczenia mija kilkanaście dni.

Dodatkowo istnieje opcja budowy szpitala opartego wyłącznie na prefabrykowanych modułach, w których mieszczą się ambulatoria i sale operacyjne, jak też biura czy mieszkania dla personelu medycznego.

Technologia modułowa coraz szerzej rozwija się na świecie. Unihouse wybudowało klinikę medyczną w norweskim Trondheim, na zbudowanym w tej technologii osiedlu mieszkaniowym Charlottenlund. Szczególny przykład stanowią także Chiny, które w momencie wybuchu pandemii COVID-19, w kilka tygodni wybudowały kilkanaście modułowych szpitali. W Huoshenshan dwupiętrowa, licząca tysiąc łóżek lecznica powstała w zaledwie dziesięć dni1. Podobny szpital powstał w Polsce2; jest to widoczny sygnał, że prefabrykowane moduły są perspektywiczne.

Ekologicznie, szybko i precyzyjnie

Szkoły czy stadiony będą musiały w końcu wrócić do pełnienia pierwotnej funkcji, zaś szpital zbudowany z modułów może służyć przez wiele lat. Budynki te można w razie potrzeby przearanżować, a nawet przenieść w inne miejsce. To również zwiększa potencjał ochrony zdrowia.

Dodatkowo budynki powstałe w tej technologii pozwalają niwelować ślad węglowy i zanieczyszczenie środowiska. Większość pracy odbywa się w fabryce, a używane materiały się ekologiczne i zdatne do recyklingu. Cechują się również niskim zużyciem energii – jeden moduł zużywa między 40 a 70 kWh/m2/rok. Ponadto szpital może zmienić swoją funkcję. Gdy kryzys zdrowotny zostanie zażegany, moduły można przekształcić w mieszkania.

Technologia modułowa daje szerokie możliwości użycia w sektorze zdrowotnym. Szybkość produkcji i montażu, możliwość dopasowania do wymogów oraz przyjazność środowisku to tylko niektóre z zalet tej technologii.

1 https://www.cleanroomtechnology.com/news/article_page/China_builds_coronavirus_emergency_hospitals_with_modular_construction/162043

2 https://tvn24.pl/wroclaw/koronawirus-w-polsce-boleslawiec-szpital-modulowy-kiedy-otwarcie-4718410

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Rozwiązania modułowe wsparciem walki z COVID-19

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.