Rozwiązania modułowe wsparciem walki z COVID-19 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRozwiązania modułowe wsparciem walki z COVID-19 - dlaszpitali.pl

Rozwiązania modułowe wsparciem walki z COVID-19

OPM_3_20_technika_technologia_ROZWIAZANIA_MODULOWE_WSPARCIEM_WALKI_Z_COVID-19_1
fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim

Wybuch pandemii COVID-19 to bezprecedensowe doświadczenie dla współczesnej opieki zdrowotnej. Dynamika zakażeń nieustannie weryfikuje zdolności adaptacyjne służby zdrowia oraz elastyczność dostawców rozwiązań medycznych.

W oczekiwaniu na nowe leki, szczepionki i testy diagnostyczne, placówki starają się jak najszybciej stworzyć odpowiednie warunki do leczenia pacjentów i zwiększyć bezpieczeństwo personelu. Czy mają sprzymierzeńców w postaci gotowych rozwiązań?

Najbardziej znanym przykładem wykorzystania gotowych rozwiązań jest modułowy szpital Huoshenshan w chińskim mieście Wuhan, pierwotnym ognisku pandemii COVID 19. Wykorzystane do jego budowy prefabrykowane moduły medyczne stworzyły zaawansowany kompleks przeznaczony do izolacji i leczenia tysiąca chorych. Spektakularna budowa zajęła zaledwie 10 dni.

W Polsce zbliżoną dynamikę działań można zaobserwować w przypadku instalacji modułowych pracowni tomografii komputerowej (TK), dedykowanych pacjentom z podejrzeniem COVID-19. Stanowią one kompletnie wyposażone i w pełni funkcjonalne jednostki przygotowane do kompleksowej diagnostyki obrazowej pacjenta. Do ich działania niezbędne jest jedynie źródło energii elektrycznej. W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy pracownia modułowa została posadowiona w niespełna 2 tygodnie od zamówienia.

Główną korzyścią umiejscowienia pracowni poza dotychczasową strukturą szpitala jest możliwość przeprowadzenia badań potencjalnych chorych bez konieczności wprowadzania ich do budynku. W rezultacie ryzyko zakażenia zarówno przebywających na oddziałach pacjentów, jak i personelu jest znacznie zmniejszone.

Wspomniane rozwiązanie jest również alternatywą dla kosztownych prac modernizacyjnych, mających na celu przygotowanie pomieszczeń szpitala zgodnie z wymogami ochrony radiologicznej. W okresie obostrzeń epidemicznych prace takie są szczególnie utrudnione, czego rezultatem jest wydłużony czas ich realizacji.

Dodatkowym walorem, o którym wspomina na swoim profilu Mieczysław Struk − marszałek Województwa Pomorskiego − jest mobilność rozwiązania: „W przyszłości zakupiony i zainstalowany w gdańskim szpitalu sprzęt będzie mógł zostać zdemontowany i przeniesiony do innej placówki, która będzie go potrzebowała”.

Wbrew powszechnej opinii, pracownie modułowe to nie tylko projekty tymczasowe, lecz również trwałe konstrukcje spełniające warunki techniczne dla budynków. Fakt ten może zainteresować placówki, które rozważają stworzenie pracowni tomografii komputerowej, jednak mierzą się z ograniczeniami powierzchni użytkowej. Posadowienie budynku modułu może dostarczyć nawet do 50 m2 powierzchni wysokospecjalistycznej pracowni w wyjątkowo krótkim terminie.

Modułowe pracownie diagnostyki obrazowej instalowane są w Polsce w reakcji na pandemię COVID-19. W krajach Europy Zachodniej oraz Skandynawii od lat cieszą się one powodzeniem ze względu na trend optymalizacji strategii inwestycyjnych. Czy nastała pora na ich trwałą obecność w naszym krajobrazie?

Opracowanie: Redakcja OPM

Czytaj także: Powstanie Centrum Diagnostyki Populacyjnej