ABM: pierwszy raz w historii mamy szansę odpowiadać na...- Strona 3 z 4 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plABM: pierwszy raz w historii mamy szansę odpowiadać na...- Strona 3 z 4 - dlaszpitali.pl
Reklama

ABM: pierwszy raz w historii mamy szansę odpowiadać na światowe trendy w biotechnologii

Niebawem Forum Ekonomiczne w Krynicy, przedstawiciele ABM będą aktywni na tym spotkaniu?

Zdecydowanie tak. Forum jest miejscem, gdzie chcemy pokazać potencjał gospodarczy badań klinicznych, sektora badań i rozwoju w ochronie zdrowia w biotechnologii. Polska ma duży potencjał naukowy i badawczy, który agencja jako partner instytucjonalny z relatywnie dużym budżetem może wesprzeć.

Udało się na forum zaprosić członków zarządów wielkich amerykańskich korporacji farmaceutycznych. Przyjadą, by wspólnie z ministrem zdrowia, wiceministrem nauki i dyrektorem generalnym ECRIN-u podyskutować na temat potencjału badań klinicznych oraz dalszej roli Polski w tym obszarze.

Zaprezentujemy także Program Rozwoju Badań Klinicznych, przygotowany przez ekspertów ABM, obrazujący obecny stan badań klinicznych w Polsce wraz z propozycjami działań, które zostaną podjęte w najbliższych latach, również w zakresie legislacyjnym.

Jaka jest koncepcja zmiany przepisów dot. badań klinicznych?

Minister Szumowski powierzył nam w ostatnim czasie koordynację nad pracami zespołu ds. Ustawy o Badaniach Klinicznych. Posiedzenie tego zespołu planowane jest w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Są obszary, które bezdyskusyjnie wymagają zmian?

Poczekajmy na końcowe efekty prac zespołu, ale na pewno można powiedzieć, że zmienić trzeba np. kwestie rejestracyjne, które obecnie w Polsce są bardzo długie, co niejednokrotnie odstręcza inwestorów. Musimy rozwikłać kwestie ubezpieczeniowe dotyczące niektórych niekomercyjnych badań klinicznych. Z pewnością należy także uspójnić prawodawstwo z przepisami unijnymi np. jeśli chodzi o rozporządzenie 536. (w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi – PAP). Na pewno będziemy też przyglądali się organizacji komisji bioetycznych, by ta część prowadzenia badań funkcjonowała jak najsprawniej.

Jak wygląda zainteresowanie środowiska naukowego współpracą z ABM?

Środowisko naukowe oczekiwało tego typu rozwiązań od lat. Wielu naukowców przychodzi do nas i mówi, że mają projekty na które od lat poszukiwali finansowania. Deklarują, że jak tylko ogłosimy konkursy oni będą gotowi wziąć w nich udział.

Pierwszy raz jest szansa, by Polska w zakresie szeroko pojętej biotechnologii – immunoterapii, innowacyjnych leków – miała dedykowaną temu instytucję, która jest w stanie odpowiedzieć na trendy światowe.

Czytaj więcej: Musimy rozwijać sektor BIO-TECH

Niejednokrotnie zdarza się, że polscy naukowcy robią coś z kilkuletnim opóźnieniem w stosunku do USA czy Europy Zachodniej, w konsekwencji czego stajemy się odbiorcą technologii, kupujemy je, a nie tworzymy. Wydaje się, że scentralizowanie finansowania, zgromadzenie kapitału ludzkiego, ekspertów z całego kraju, spowoduje, że naukowcy będą brali udział w czołowych badaniach.

Agencja będzie miała możliwość zbadania czy dana procedura w Polsce jest opłacalna, czy jest tak samo opłacalna jak w Stanach czy w Niemczech. ABM to pierwsza w Polsce agencja, która ma dostęp do szerokich zagregowanych danych pochodzących z ZUS, GUS, NFZ czy MZ.

Finalnie będziemy wreszcie mieli pełen obraz systemu pod kątem kosztów pośrednich, bezpośrednich i będziemy w stanie wykonywać głęboką analitykę systemową, która pozwoli decydentom, przyszłym ministrom zdrowia, na podejmowanie decyzji w oparciu o twarde dane.

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.