ABM: pierwszy raz w historii mamy szansę odpowiadać na...- Strona 2 z 4 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plABM: pierwszy raz w historii mamy szansę odpowiadać na...- Strona 2 z 4 - dlaszpitali.pl
Reklama

ABM: pierwszy raz w historii mamy szansę odpowiadać na światowe trendy w biotechnologii

265 mln to odpis z Funduszu dedykowany Agencji, a inne pieniądze, np. budżetowe?

Środki budżetowe w kwocie prawie 100 mln zł, które pojawią się dla Agencji w przyszłym roku będą przeznaczane m.in. na innowacyjną działalność naukową. Chodzi o konkretne pomysły na projekty naukowe z zakresu immunoterapii, sztucznej inteligencji w medycynie, kardiologii czy onkologii oraz innych dziedzin, które są kluczowe jeśli chodzi o rozwój nauk medycznych w Polsce. Będziemy również wspierali innowacyjne technologie, które już w naszym kraju są gotowe, a wymagają finansowania. Mówimy też o nowych produktach leczniczych z technologii pozalekowych.

Wspominał pan o międzynarodowym wymiarze ABM w kontekście Rady. Z jakimi zagranicznymi ośrodkami udało się dotąd nawiązać współpracę?

To kwestia, z której jesteśmy wyjątkowo dumni. Nie ukrywam, że rzeczywistość przerosła nasze oczekiwanie. Zbudowaliśmy niezwykłą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Wymienię choćby wiodący ośrodek onkologiczny w USA – MD Anderson czy Narodowy Instytut Zdrowia w Waszyngtonie (NIH). Rozpoczynamy rozmowy z Uniwersytetem Stanforda oraz Uniwersytetem Harvarda.

Ostatnie nasze spotkania w Izraelu również pokazały, że jest tam duża wola do współpracy. W Izraelu stworzono dobry ekosystem – mówię o wspieraniu startupów i innowacyjnych technologii, chcemy z tego czerpać.

Mam nadzieję, że także nasza ubiegłotygodniowa wizyta z Panem Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim w Wielkiej Brytanii m.in. w Medical Research Council (MRC) zaowocuje wspólnymi projektami.

W najbliższych dniach ABM podpisze porozumienie z Europejską Siecią Infrastruktury ds. Badań Klinicznych (ECRIN), co to oznacza dla pacjentów?

ECRIN to jednostka działająca przy Komisji Europejskiej, która ma za zadanie zsieciowanie wszystkich badań niekomercyjnych, które realizowane są w ramach współpracy międzynarodowej. Przez wiele lat Polska niestety pozostawała białą plamą na mapie ECRIN-u choć inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, czy Węgry brały w niej aktywny udział, co przekładało się na wyraźne zwiększenie liczby badań niekomercyjnych w tych krajach.

Dzięki zaangażowaniu ABM i wsparciu środowiska naukowego zgłosiliśmy akces i formalnie zostaliśmy przyjęci. Formalności dopełnimy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, w ramach naszego panelu, który odbędzie się 4 września i myślę, że już w przyszłym roku pojawią się w Polsce pierwsze międzynarodowe badania kliniczne niekomercyjne, które dotychczas z powodu braku tej współpracy nie mogły mieć miejsca.

Chcemy dołączyć do tej sieci, by w polskich ośrodkach badania te mogły być realizowane, a polscy pacjenci mieli dostęp do najnowocześniejszych technologii. Udział w porozumieniu sprawi, że pacjenci bez konieczności wyjazdu zagranicę, będą mogli brać udział w badaniach prowadzonych przez ośrodki zagraniczne.

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.