ABM: pierwszy raz w historii mamy szansę odpowiadać na światowe trendy w biotechnologii
Dzięki Agencji Badań Medycznych pierwszy raz w historii mamy szansę odpowiadać na światowe trendy w biotechnologii – uważa p.o. prezes ABM Radosław Sierpiński. Etap organizacyjny mamy za sobą; teraz praca merytoryczna; pierwsze konkursy jeszcze we wrześniu – zapowiada.
Agencja Badań Medycznych to stosunkowo nowy podmiot, formalnie powołano ją wiosną br. Jak przebiega jej tworzenie?
Radosław Sierpiński: Agencja Badań Medycznych istnieje na rynku medycznym od niespełna pół roku. Kluczowym powodem jej powołania była pewna luka w polskim systemie ochrony zdrowia oraz w polskiej nauce, w zakresie nauk biomedycznych dotyczących badań klinicznych.
W przypadku nauk inżynieryjnych powstaje prototyp produktu, a potem często następuje szybkie wdrożenie, dające możliwość szerokiej produkcji i sprzedaży. Jeśli chodzi o nauki medyczne, np. innowacyjne technologie lekowe, sprzęt medyczny czy procedury diagnostyczno-terapeutyczne to niejednokrotnie naukowcy tworzą prototyp, a potem nie ma środków i odpowiednich warunków by przeprowadzić badania kliniczne i zaimplementować nowe rozwiązania.
Czytaj więcej: Wydatki na inwestycje i nowe technologie medyczne w Polsce
ABM ma niwelować problem braku środków na badania kliniczne, które nie miały dotąd dedykowanego strumienia finansowania. Beneficjentami naszego działania mają być pacjenci.
Ostatnie sześć miesięcy to był intensywny czas. Udało się zorganizować instytucję, w oparciu o kompetentny personel. Mamy siedzibę, zatrudniamy 25 osób. Zgodnie z ustawą Rada Agencji Badań Medycznych została powołana, znaleźli się w niej m.in. światowej klasy naukowcy z zagranicy. Przed nami praca merytoryczna, czyli konkursy, wydatkowanie środków, kreowanie rynku badań medycznych w Polsce, wspomaganie innowacyjnych polskich wynalazków.
Kiedy Agencja ogłosi pierwsze konkursy?
Chciałbym, żebyśmy ogłosili pierwsze konkursy jeszcze we wrześniu br. Prowadzimy intensywny dialog ze środowiskiem naukowców na temat tego, czego potrzebują. Agencja jest przecież po to, by naukowcom pomagać i rozwijać technologie. Nabór wniosków do konkursu rozpocznie się we wrześniu i będzie trwał przynajmniej sześć tygodni. Konkurs będziemy rozstrzygać zatem pod koniec roku. W styczniu 2020 r. rozpoczniemy finansowanie.
O jakim budżecie na działanie ABM mówimy?
Finansowanie rozpoczniemy od roku 2020, kiedy badania kliniczne będą wspierane kwotą 265 mln zł z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.