Kobiety w chirurgii
Zwiększenie dostępu kobiet do kształcenia i rozwoju umiejętności zawodowych w specjalizacjach chirurgicznych z wykorzystaniem zaawansowanych technologii jest głównym celem połączenia sił Fundacji Kobiety w Chirurgii i NEO Hospital.
Dzięki ich współpracy już 18-20 lutego 2022 roku w krakowskim Szpitalu na Klinach odbędzie się pilotażowa edycja kursu podstaw chirurgii robotycznej przy użyciu robota da Vinci. Pionierskie przedsięwzięcie wspierane jest przez Polską Federację Szpitali i Business Centre Club.
O kobietach w chirurgii
Fundacja Kobiety w Chirurgii jest organizacją mającą na celu inspirowanie do rozwoju oraz zapewnianie wszechstronnego wsparcia dla lekarek, pielęgniarek i położnych pracujących w specjalizacjach zabiegowych.
– Chcemy mobilizować kobiety do angażowania się w proces zmian w polskiej medycynie. Wdrażamy programy, które dadzą szansę na równy start i rozwój w specjalizacjach zabiegowych, pomogą zdobywać przydatne umiejętności oraz zapewnią kobietom wsparcie i opiekę – merytoryczną, prawną i psychologiczną. Zależy nam, by chirurgię w Polsce prowadziły zgrane i zmotywowane zespoły, a praca każdej z tworzących je osób była na równi doceniana i szanowana – mówi Małgorzata Nowosad, prezeska Fundacji Kobiety w Chirurgii
Jednym z pierwszych projektów Fundacji był projekt „Liczymy się”, polegający na przeprowadzeniu badania dotyczącego warunków pracy, poziomu satysfakcji z pracy, oczekiwań oraz wyzwań, jakim na co dzień stawiają czoła kobiety w chirurgii. W badaniu wzięło udział blisko 500 kobiet, w tym lekarek pracujących w specjalizacjach zabiegowych, pielęgniarek oraz położnych pracujących na bloku operacyjnym. Wśród oczekiwanych form wsparcia ze strony Fundacji najczęściej wskazywano: kształcenie zawodowe (68%), wsparcie prawne (48%), szkolenia z kompetencji miękkich (46%) oraz propagowanie idei work-life balance (46%). Kobiety wskazywały również na przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy w miejscu pracy (45%), mentoring (43%) oraz wsparcie materialne (43%).
Kobiety są filarem ochrony zdrowia. Także chirurgii!
Według raportu WHO z 2018 roku, kobiety zapewniają 70 proc. szeroko pojętej ochrony zdrowia, podczas gdy zarządzają nią w 25 proc. Nierówności płacowe wynoszą w tym sektorze 26 proc. i są wyższe niż średnia w innych dziedzinach. Dostępne dane potwierdzają codzienne obserwacje o utrudnionym dostępie kobiet do szkolenia zawodowego i rozwoju karier w medycynie.
– Specjalizacje zabiegowe podlegają szczególnie wysokiej stereotypizacji, uchodząc za typowo męskie, podczas gdy coraz większy odsetek osób je wykonujących stanowią kobiety. Jednocześnie rozwój zawodowy kobiet jest często ograniczany w oparciu o szkodliwe stereotypy dotyczące np. siły fizycznej, macierzyństwa lub biologii – mówi Magdalena Wyrzykowska z Fundacji Kobiety w Chirurgii.
Kobiety w chirurgii, to nie tylko te wykonujące zawód chirurga, ale także pielęgniarki operacyjne, które są często cichymi bohaterkami sali operacyjnej i zasługują na to, żeby o nich mówić i je pokazywać. Bez tych kobiet nie byłoby chirurgii, ponieważ żadna operacja nie jest pracą indywidualną, a jej sukces zależy od zaangażowania i umiejętności całego zespołu.
Czytaj też: CRM Surgical wprowadza na polski rynek zrobotyzowany system chirurgiczny Versius