Stanowisko PFSz w sprawie projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa

opm-stanowisko-pfsz-w-sprawie-projketu-ustawy-o-modernizacji-i-poprawie-efektywnosci-szpitalnictwa

Polska Federacja Szpitali przesłała do Ministerstwa Zdrowia stanowisko wypracowane w konsultacjach społecznych na temat projektu ustawy #MiPESz. PFSz przesłała także propozycje kierunków reform systemu ochrony zdrowia oraz szczegółowe uwagi do tekstu projektu ustawy, jednakże z zastrzeżeniem o ich technicznym charakterze w kontekście stanowiska PFSz.

Stanowisko PFSz zostało przygotowane w ramach konsultacji wewnętrznych, w których udział wzięli przedstawiciele szpitali zrzeszonych, a także szpitali i organizacji współpracujących z PFSz. W dniu 28.01.2022 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa PFSz w sprawie projektu MiPESz.

Tematyka rozmów

W dyskusji dyrektorzy szpitali, członkowie władz PFSz, którzy reprezentują różnorodne szpitale funkcjonujące na różnych poziomach zabezpieczenia w sieci szpitali omówili następujące zagadnienia w kontekście projektu ustawy oraz stanowiska PFSz:

• kategoryzacja szpitali,
  • plany rozwojowe oraz plany i postępowania naprawczo-rozwojowe,
  • nadzorcy oraz zarządcy (szpitali),
  • zmiany kierownika podmiotu leczniczego,
  • ARS: organizacja, działalność, finansowanie, kwalifikacje kadry, skład Rady,
  • certyfikacja i podnoszenie kwalifikacji kadry menedżerskiej,
  • system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej,
  • instytuty nadzorowane przez MZ,
  • postępowania restrukturyzacyjne,
  • modernizacja szpitali,
  • koordynacja opieki medycznej.

W dyskusji uczestniczyli:

• Jarosław J. Fedorowski, prezes PFSz, członek zarządu Europejskiej i Światowej Federacji Szpitali,
  • Małgorzata Majer, członek zarządu PFSz, prezes zarządu Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego, Sp. z o.o. (Online),
  • Dariusz Madera, członek Rady naczelnej PFSz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu,
  • Izabela Marcewicz-Jendrysik, członek Rady naczelnej PFSz, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci,
  • Anna Farmas, Dyrektor Zarządzający w Dolnośląskim Centrum Chorób Serca im Prof. Zbigniewa Religii – Medinet sp. z o.o.,
  • Bartosz Stemplewski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach,
  • Tomasz Kopiec, Dyrektor Szpitala ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim
  • Mariusz K.Wójtowicz, Prezes Zarządu, Szpital Miejski w Zabrzu, Członek zarządu PFSz (online)
  • Krystyna Walendowicz, Dyrektor Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem.

Ocena ogólna projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa przez PFSz jest niestety negatywna – z uwagi na znaczną rozbieżność pomiędzy celami projektu, a zapisanymi w projekcie propozycjami.

Uzasadnienie oceny projektu ustawy

Modernizacja i poprawa efektywności szpitalnictwa

Pierwszym tematem projektu przedmiotowej ustawy jest modernizacja szpitalnictwa. W zapisach projektu nie znaleźliśmy rozwiązań w sposób istotny przyczyniających się do modernizacji, która polskim szpitalom jest bardzo potrzebna. W szczególności projekt nie zawiera zapisów o wsparciu transformacji energetycznej, cyfryzacji oraz automatyzacji, wprowadzania rozwiązań z obszaru rozszerzonej i sztucznej inteligencji, robotyki medycznej, innowacyjnych metod diagnostyki i terapii, nowoczesnych rozwiązań w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim i organizacji szpitali, tworzenia ośrodków zarządzania ruchem pacjentów, opieki koordynowanej i opartej na wyniku leczenia – czyli kluczowych aspektów modernizacji.

Czytaj także: Jakość w szpitalu w świetle projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta