CRM Surgical wprowadza na polski rynek zrobotyzowany system chirurgiczny Versius

opm-dlaszpitali-crm-surgical-wprowadza-system-versius-na-polski-rynek
fot. materiały prasowe

CMR Surgical – firma z branży robotyki chirurgicznej – ogłosiła wprowadzenie na polski rynek zrobotyzowanego systemu chirurgicznego Versius. System będzie wykorzystywany w Centrum Medycznym Salve Medica w Łodzi.

W Salve Medica system Versius jest wykorzystywany do zabiegów z zakresu urologii, ale w planach jest rozszerzenie jego zastosowań na chirurgię ogólną i ginekologię w ramach programu robotyki wielospecjalistycznej. Szpital Salve Medica został również pierwszym ośrodkiem referencyjnym CMR dla systemu Versius w Polsce.

Polski rynek robotyki chirurgicznej rozwija się bardzo szybko. Szacuje się, że do 2026 r. osiągnie on wartość prawie 680 mln zł. Biorąc pod uwagę stopień rozwoju rynku, sposób finansowania opieki zdrowotnej oraz warunki makroekonomiczne, można spodziewać się, że do końca 2026 roku w Polsce zostanie zainstalowanych w sumie około 50 zrobotyzowanych systemów chirurgicznych.

Wprowadzenie systemu Versius na polski rynek jest dla CMR niezwykle istotnym krokiem w budowaniu obecności w całym regionie, jako że Polska pełnić będzie rolę huba rozwojowego CMR w Europie Środkowo-Wschodniej. Jako ośrodek referencyjny dla systemu Versius, Salve Medica będzie organizował prezentacje jego możliwości dla chirurgów z całego regionu. Szpital będzie również prowadził programy szkoleniowe dla zespołów chirurgicznych z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które zakupią zrobotyzowany system chirurgiczny Versius.

Ewelina Barylska, dyrektor szpitala Salve Medica, powiedziała:Jestem dumna, że jako pierwszy ośrodek w Polsce zaczęliśmy przeprowadzać operacje z użyciem systemu Versius i zostaliśmy pierwszym ośrodkiem referencyjnym, w którym będą szkolić się chirurdzy z całej Europy Środkowo-Wschodniej. Na naszych oczach rozgrywa się przyszłość medycyny. Dziś lekarze Salve Medica otrzymali narzędzia na miarę XXI wieku. Rozwiązania technologiczne tego typu poprawiają precyzję i dokładność pracy naszych chirurgów. Dla pacjentów oznacza to krótszy pobyt w szpitalu i szybszy powrót do zdrowia. To dla nas wielkie wyróżnienie.

Dr Mateusz Jobczyk, Urolog, Centrum Medyczne Salve Medica, powiedział:Versius pozwala nam zrobić kolejny krok i wprowadzić naszych pacjentów w przyszłość chirurgii. Cieszę się, że wkraczamy na kolejny poziom chirurgii robotycznej i że Salve Medica jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, który wprowadził tę technologię u siebie. Niewielkie rozmiary i modułowość ramion systemu zapewniły nam swobodę w zakresie rozmieszczania portów do operacji, dzięki czemu możemy wykonywać więcej małoinwazyjnych zabiegów urologicznych przy użyciu tego urządzenia. Jesteśmy podekscytowani, że z zalet chirurgii robotycznej może dzięki nam korzystać coraz więcej pacjentów.

W Salve Medica system Versius jest obecnie wykorzystywany do wykonywania szeregu zabiegów urologicznych, w tym takich jak radykalna prostatektomia.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Pierwsze w Polsce zabiegi osseointegracji kości podudzia w Szpitalu na Klinach