Jak poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki? Ogłoszono wyniki konkursu - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plJak poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki? Ogłoszono wyniki konkursu - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Jak poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki? Ogłoszono wyniki konkursu

Rak trzustki to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów – pięcioletnie przeżycia uzyskuje się w Polsce tylko u 6-7 proc. pacjentów, a rok od postawienia diagnozy przeżywa tylko 25 proc. chorych. Statystyki te nie zmieniają się od lat z powodu trudności w rozpoznaniu nowotworu w jego początkowej fazie i dużej oporności choroby na terapię.

Bardzo się cieszę, że to właśnie rak trzustki był tematem konkursu grantowego. Wciąż jest wiele pytań, na które zarówno naukowcy, jak i my – lekarze szukamy odpowiedzi, po to aby wcześniej diagnozować i skuteczniej leczyć pacjentów z rakiem trzustkistwierdza w informacji przekazanej PAP prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Piotr Rutkowski.

Zaznaczył, że zwycięskie projekty są ważnym krokiem w lepszym zrozumieniu tego nowotworu, a także poprawie opieki nad pacjentami w tej szczególnie trudnej populacji chorych. – Z jednej strony stwarzają szansę na przewidywanie skuteczności terapii korzystając z modelu organoidowego, z drugiej strony być może pozwolą zidentyfikować różnice w skuteczności terapii w zależności od cech radiologicznych zmiany, tym samym budując czynnik predykcyjny ułatwiający dobór terapii do konkretnych chorychpodkreślił podczas spotkania współtwórca i organizator konkursu.

Cytowany w komunikacie prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński powiedział, że Agencja Badań Medycznych zwraca szczególną uwagę na problem dotyczący raka trzustki i dzięki dofinansowaniom badań klinicznych w tym zakresie wspiera polskich pacjentów i klinicystów. – Przyznane dziś granty – zaznaczył – finansowane przez firmę Servier Polska są konkretnym i bardzo praktycznym przykładem wdrożenia w życie idei, która przyświeca Warsaw Health Innovation Hub, czyli inicjowaniu współpracy i partnerstw na rzecz rozwoju innowacji w sektorze ochrony zdrowia. Współpraca ta ma szanse realnie wspierać rozwój technologicznych i naukowych rozwiązań poprawiając opiekę nad pacjentem. W przypadku tego konkursu, właśnie pacjentów z rakiem trzustki.

Joanna Drewla, dyrektor generalna Servier Polska, powiedziała, że tegoroczna edycja konkursu grantowego jest pierwszą z trzech zaplanowanych przez firmę. – Łącznie w trzech transzach, przez trzy kolejne lata planujemy przekazać Polskiemu Towarzystwu Onkologicznemu kwotę w wysokości 450 000 zł na realizację projektów proponujących innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę opieki nad pacjentami z rakiem trzustkidodała.

Wierzę, że dzięki tym projektom przyczynimy się do lepszego poznania patomechanizmów tej choroby, skuteczniejszej diagnostyki czy leczenia, po bo aby poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki i małymi krokami coraz efektywniej zaspokajać tę niezaspokojoną dotychczas potrzebę medycznąpodkreśliła Joanna Drewla.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.