Jak poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki? Ogłoszono wyniki konkursu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plJak poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki? Ogłoszono wyniki konkursu - dlaszpitali.pl

Jak poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki? Ogłoszono wyniki konkursu

opm-dlaszpitali-ogloszono-wyniki-konkursu-na-raka-trzustki

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Klinika Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii laureatami konkursu na grant onkologiczny, która ma się przyczynić do poprawy opieki nad pacjentem z rakiem trzustki.

Konkurs jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Jego laureatami zostały dwa ośrodki: Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk oraz Klinika Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Zwycięskie projekty będą zrealizowane dzięki środkom finansowym przekazanym przez firmę Servier Polska w ramach Grantu Onkologicznego Servier-CARE.

Uroczystość ogłoszenia laureatów i symbolicznego wręczenia grantów odbyła się 28 lutego w siedzibie Agencji Badań Medycznych. Wzięli w niej udział: prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i organizator grantu, prof. Lucjan Wyrwicz z Narodowego Instytutu Onkologii, a także prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński oraz dyrektor generalna firmy Servier Polska Joanna Drewla.

Komisja konkursowa oceniała zgłoszone prace w pięciu kryteriach: nowatorskie podejście, wykonalność projektu, możliwość wdrożenia projektu do praktyki, doświadczenie zespołu badawczego oraz poprawność kosztorysu. W konkursie mogli wziąć udział zarówno lekarze, jak i osoby, które były gotowe zaproponować i wprowadzić innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę opieki nad pacjentem z rakiem trzustki.

Maksymalną liczbę punktów uzyskał projekt „Platforma testowania nowych kombinacji leków antynowotworowych w hodowlach organoidowych raka trzustki od polskich pacjentów”. Projekt będzie realizowany przez Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk; otrzymał on grant w wysokości 100 tys. na realizację tego przedsięwzięcia w 2023 r.

Drugie miejsce zajął projekt „Ocena radiologicznych oraz klinicznych czynników prognostycznych i predykcyjnych u chorych z przerzutowym gruczolakiem trzustki”. Będzie on realizowany przez Klinikę Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii. Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu 50 tys. na realizację tego projektu w 2023 r.

Rak trzustki jest jednym z najtrudniejszych do leczenia nowotworów złośliwych i coraz częściej diagnozowaną chorobą nowotworową. Każdego roku w Polsce wykrywanych jest około 4 tys. przypadków tego nowotworu, które niestety często kończą się zgonem. Liczba zachorowań na ten nowotwór wciąż równa się prawie takiej samej liczbie zgonów.

Czytaj też: Medicover zainaugurował wprowadzenie skoordynowanej opieki onkologicznej