Medicover zainaugurował wprowadzenie skoordynowanej opieki onkologicznej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMedicover zainaugurował wprowadzenie skoordynowanej opieki onkologicznej - dlaszpitali.pl

Medicover zainaugurował wprowadzenie skoordynowanej opieki onkologicznej

fot. mat. prasowe

Z początkiem lutego, kiedy przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem, Medicover zainaugurował Program Profilaktyki i Opieki Onkologicznej. W ramach programu firma oferuje skoordynowaną opiekę onkologiczną oraz internetową encyklopedię wiedzy o nowotworach. Założenia programu pozwolą skuteczniej zapobiegać chorobie nowotworowej, a w momencie jej pojawienia się – natychmiast podjąć kompleksowe leczenie.

Od połowy lat 60. XX wieku liczba zachorowań i zgonów nowotworowych w Polsce zwiększyła się około 2,5 razy. Tak, jak na całym świecie, nowotwory są drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, główną przyczyną zgonów naszym kraju, a odsetek osób zapadających na nie z roku na rok znacząco się zwiększa.

Pomimo że zgodnie z obecnym stanem wiedzy nawet 70-90% nowotworów determinowanych jest przez zewnętrzne czynniki środowiskowe, na które mamy realny wpływ, to umieralność na nowotwory złośliwe ogółem w Polsce na tle innych krajów UE jest relatywnie duża. Przyczyną są zmiany demograficzne, niska zgłaszalność na badania profilaktyczne, palenie papierosów czy otyłość, powiązana także z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi oraz niską aktywnością fizyczną.

Medicover opracował Program Profilaktyki i Opieki Onkologicznej z myślą o pacjentach, ich rodzinach i bliskich oraz wszystkich tych, którzy w swoim życiu zetknęli się z chorobą nowotworową lub chcą poszerzyć o niej wiedzę.

Celem wprowadzenia Programu Profilaktyki i Opieki Onkologicznej jest edukacja pacjentów mająca na celu zapobieganie wystąpieniu choroby nowotworowej oraz koordynacja procesu diagnostycznego w przypadku jej rozpoznaniawyjaśnia Patryk Poniewierza, Dyrektor ds. Medycznych w Medicover w Polsce.

Program opiera się na ośmiu filarach: Dostęp do wiedzy, Profilaktyka i badania przesiewowe, Badania oparte na DNA, Opieka Onko-Medi-Cover, Diagnostyka objawów, Leczenie nowotworów, Wsparcie psychologiczne oraz Opieka po leczeniu. Wszystkie osoby poszukujące informacji o nowotworach mogą skorzystać z bazy materiałów edukacyjnych dotyczących wykrywania raka, jego najczęstszych objawów, diagnostyki oraz mechanizmów powstawania nowotworów. Pacjenci mogą zapoznać się z zasadami profilaktyki nowotworowej i dowiedzieć się, jak zapobiec chorobom nowotworowym, dlaczego należy robić regularne badania przesiewowe, a także jak zahamować postęp już istniejącej choroby.

Opieka Onko-Medi-Cover oferuje skoordynowaną opiekę nad pacjentem z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby nowotworowej. Pacjentowi przystępującemu do programu zostaje przydzielony koordynator, który wspiera go w procesie diagnozowania i leczenia.

Czytaj też: Krajowa Sieć Onkologiczna – co dalej? Eksperci komentują