Elektroterapia pomoże chorym na niewydolność serca - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plElektroterapia pomoże chorym na niewydolność serca - dlaszpitali.pl

Elektroterapia pomoże chorym na niewydolność serca

opm-elektroterapia-leczenie-niewydolnosci-serca

Elektroterapia polegająca na zastosowaniu stałej stymulacji serca, nazywana stymulacją resynchronizującą, może pomóc niektórym chorym z niewydolnością serca – zapewnia dr hab. Maciej Kempa z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Mimo pandemii takie zabiegi wciąż są wykonywane.

Niewydolność serca to jedna z głównych przyczyn śmiertelności osób dorosłych na całym świecie. Pomimo stosowanej powszechnie farmakoterapii rokowanie chorych z zaawansowaną niewydolnością serca jest bardzo poważne. Na szczęście pewnej grupie pacjentów możemy pomóc stosując stałą stymulację serca, określaną mianem stymulacji resynchronizującej (CRT)zapewnia dr hab. Maciej Kempa, przewodniczący-elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Specjalista jest kierownikiem Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Tłumaczy, że zaburzona sekwencja skurczu komór serca często wiąże się z jego niewydolnością. Wielu pacjentom mogą jednak pomóc wszczepiane aparaty takie jak stymulatory i kardiowertery-defibrylatory z funkcją resynchronizacji. Pomagają one uporządkować skurcze serca i poprawiają samopoczucie pacjenta.

Zabieg polega na wprowadzeniu do naczyń dwóch lub trzech elektrod i umieszczeniu ich w prawym przedsionku oraz prawej komorze, a także w żyle otaczającej serce, nazwanej zatoką wieńcową (przebiegającej w pewnym fragmencie po bocznej ścianie lewej komory serca). Elektrody podłączone są do stymulatora wyposażonego w funkcję resynchronizacji. Podobnie może działać kardiowerter-defibrylator posiadający tę funkcję.

Resynchronizacja w dużym uproszczeniu polega na jednoczesnej stymulacji prawej i lewej komory serca. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób z tak zwanym blokiem lewej odnogi pęczka Hisa, czyli przypadłością charakterystyczną dla chorych z zaawansowaną niewydolnością sercawyjaśnia dr hab. Maciej Kempa.

Blok lewej odnogi powoduje upośledzenie pobudzenia (impulsów elektrycznych) z przedsionków do komór. Komory serca kurczą się wtedy niejednocześnie, co zaburza opróżnianie lewej komory z krwi, a także upośledza funkcję zastawek serca. W efekcie skurcz serca jest mniej efektywny. Resynchronizacja poprzez jednoczesną stymulację obu komór niweluje ten defekt i poprawia samopoczucie pacjentapodkreśla specjalista.

Resynchronizacja stosowana jest u osób z tzw. dyssynchronią skurczu i zaawansowaną niewydolnością serca. Tylko wtedy ta metoda terapii ma sens. Nie należy jednak wykonywać jej zbyt późno, bo ryzyko związane z jej użyciem może przewyższyć ewentualne korzyści. Mimo pandemii nie należy zatem zwlekać z poddaniem się temu leczeniu.

W Polsce rocznie wszczepia się około 5 tys. urządzeń typu CRT. Wprowadzane są nowe algorytmy pozwalające zwiększać skuteczność stymulacji oraz ograniczać ryzyko powikłań. Aparaty te pozwalają na bezpieczne przeprowadzenie u pacjenta badania za pomocą rezonansu magnetycznego.

Obecnie wprowadzane są nowe metody, pozwalające na jeszcze bardziej „fizjologiczną” stymulację serca, umożliwiającą przywrócenie prawidłowej sekwencji jego skurczu. Należy do nich na przykład stymulacja pęczka Hisaprzekonuje dr hab. Maciej Kempa.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Jadwiga Nessler: Niewydolności serca to niewidzialna epidemia w dobie pandemii