Eksperci apelują: konieczna jest mobilizacja wszystkich zawodów medycznych w kwestii szczepień na grypę
W tym roku, dzięki nadaniu farmaceutom uprawnień do kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciw COVID-19 i grypie wśród osób dorosłych, pacjent, który przyjdzie do apteki z receptą, będzie mógł skorzystać z kwalifikacji do szczepienia i wykona je bezpośrednio w aptece. W związku z tym nie będzie musiał wracać do placówki medycznej. To bardzo ułatwi proces szczepienia, ale ciągle jeszcze barierą będzie wizyta u lekarza w celu otrzymania recepty. W idealnej sytuacji pacjent, który podejmuje decyzję o szczepieniu, udaje się do jednego miejsca, w którym otrzyma receptę, zakupi szczepionkę, zostanie zakwalifikowany do szczepienia i zaszczepiony – wszystko w jednym czasie i miejscu. W ostatnim sezonie farmaceuci mogli wykonywać szczepienia bezpłatnie dla osób pow. 18 roku życia w aptekach na podstawie rozporządzenia o zapobieganiu pandemii, bez potrzeby wystawiania recepty na szczepionkę.
Na szczepienie na grypę z e-skierowaniem?
Zgodnie z rekomendacjami zawartymi w „Skoordynowanym planie dla grypy i COVID-19’’ sposobem na ominięcie tej bariery administracyjnej byłoby umożliwienie farmaceutom wystawiania recept na szczepionki, w tym recept refundowanych (zarówno 50%, jak i w ramach Programu 75+ oraz dla kobiet w ciąży). Inną opcją mogłoby być również całkowite zniesienie wymogu recept lub zastąpienie ich e-skierowaniami. Wszystkie te warianty związane z dodatkowymi uprawnieniami dla farmaceutów wprowadzono w krajach Unii Europejskiej. Nadanie możliwości wystawiania preskrypcji przez farmaceutów lub wprowadzenie powszechnego systemu skierowań, tak jak w przypadku szczepienia przeciw COVID-19 byłoby krokiem w kierunku zwiększenia wyszczepialności na grypę i możliwą drogą do ograniczenia ryzyka kolejnej epidemii.
Należy podkreślić, że szczepienia w aptekach są coraz powszechniejszą praktyką w Europie. Farmaceuci są upoważnieni do wykonywania szczepień m.in. w Portugalii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Danii i Grecji. Już w 2019 roku szczepienia w aptekach były dostępne w ponad 40% krajów Europy. W Wielkiej Brytanii i Portugalii szczepienia dostępne są w ok 78% aptek, a w Norwegii w ponad 60%. Według danych Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU) szczepienia wykonywane przez farmaceutów i inny personel medyczny pracujący w aptekach obejmują szczepienia przeciwko pneumokokom, półpaścowi, HPV, grypie oraz szczepienia zalecane dla podróżnych.
Obecnie warto również skupić uwagę Ministerstwa Zdrowia na przeniesieniu treści rozporządzenia na stałe do polskiego prawa. Oznacza to, że bez szybkiej reakcji ze strony Ministerstwa Zdrowia pacjenci wciąż będą mogli wykonać szczepienie w aptece, ale już odpłatnie. Będzie to oznaczać krok wstecz w kontekście szczepień przeciw grypie i powrót do bardzo niskich poziomów wyszczepialności sprzed kilku lat.
Źródło: materiały prasowe