Czy przedsiębiorcy zostaną sami z długami szpitalnymi? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCzy przedsiębiorcy zostaną sami z długami szpitalnymi? - dlaszpitali.pl
Reklama

Czy przedsiębiorcy zostaną sami z długami szpitalnymi?

opm-dlaszpitali-przedsiębiorcy
fot. iStock

Publiczny system ochrony zdrowia w Polsce mierzy się z poważnymi trudnościami finansowymi, o czym świadczą napływające w ostatnich miesiącach kolejne doniesienia o wstrzymywanych płatnościach ze strony NFZ oraz wydłużających się kolejkach pacjentów czekających na zabieg lub konsultację – zwłaszcza tych klasyfikowanych jako pilne. W ostatecznym rozrachunku w takich przypadkach sytuację szpitali zawsze ratują przedsiębiorcy, będący dostawcami wykorzystywanych przez nie usług i towarów. Stan ten sankcjonują nawet niektóre przepisy prawa, które stanowią m.in., że terminy zapłaty obowiązujące szpitale są dłuższe niż w przypadku wszelkich innych podmiotów.

W ostatnich dniach w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych został dodany zapis, umożliwiający łączenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej ze spółkami prawa handlowego. Taka zmiana skutkowałaby znacznym pogorszeniem sytuacji wierzycieli szpitali, bowiem nie miałyby już zastosowania przepisy przenoszące na podmiot tworzący zobowiązań i należności wynikających z likwidacji danego podmiotu. Zamiast tego odpowiedzialność za długi szpitalne odbywałaby się na zasadach ogólnych, a więc tylko w granicach wartości aktywów posiadanych przez nowo skomercjalizowany szpital.

Konsekwencje takiej zmiany dla polskich przedsiębiorców świadczących usługi dla szpitali byłyby katastrofalne. Możliwość odzyskania swych należności w części przypadków zmalałaby do zera, a banki zaczęłyby masowo wycofywać gwarancje i zrywać umowy kredytowe z uwagi na całkowicie zmienioną ocenę ryzyka firm współpracujących ze szpitalami.

Przedsiębiorcy mają propozycję zmian

Zadłużenie SPZOZ wobec polskich przedsiębiorców sięga obecnie 22,2 mld zł. W ostatnim czasie rząd ogłosił wycofanie się z poprawki dopuszczającej komercjalizację szpitali poprzez łączenie SPZOZ ze spółkami. W kontekście planów restrukturyzacji sektora szpitalnego tego typu zmiany pogłębiają jednak poczucie niepewności wśród przedsiębiorców świadczących usługi i dostawy na rzecz podmiotów leczniczych. Federacja Przedsiębiorców Polskich przedstawiła propozycję zmian ustawowych, które mogłyby w znacznym stopniu poprawić sytuację budżetową sektora ochrony zdrowia. Przyjęcie tych rozwiązań nie tylko przywróciłoby stabilność na rynku długów szpitalnych, ale także przyczyniłoby się do zmniejszenia kolejek do specjalistów i lekarzy. Konieczne jest zatem szybkie podjęcie działań, które zabezpieczą interesy przedsiębiorców i jednocześnie usprawnią dostęp do świadczeń medycznych dla pacjentów.

Źródło: Federacja Przedsiębiorców Polskich

Czytaj także: Pierwszy raport o finansowaniu zdrowia psychicznego w Polsce

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2025 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2025 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

60,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.