Co zmieni się po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCo zmieni się po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego? - dlaszpitali.pl
Reklama

Co zmieni się po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego?

opm-dlaszpitali-co-zmieni-sie-po-zakonczeniu-stanu-zagrozenia-epidemicznego
fot. iStock

Z początkiem lipca zakończy się stan zagrożenia epidemicznego związany z COVID-19 – przypomina Prawo.pl. Gdyby znowu zaszła potrzeba wprowadzenia obostrzeń, nie będzie konieczności tworzenia systemu na nowo. Zapobieganie zakażeniom jest celem, który uzasadnia przechowywanie danych.

Jak podaje serwis, pierwszy raz stan zagrożenia epidemicznego ogłoszono 14 marca 2020 roku. Od 20 marca 2020 r. mieliśmy epidemię. Po ponad dwóch latach, 12 maja 2022 r., zastąpił ją stan zagrożenia epidemicznego, który zostanie odwołany z dniem 1 lipca, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia.

Prawo.pl informuje, że od początku lipca nie będzie obowiązku zakrywania ust i nosa w przychodniach i szpitalach. Maseczki znikną więc z przestrzeni publicznej, z zastrzeżeniem, że kierownik placówki będzie mógł wprowadzić takie obostrzenie w sytuacji zagrożenia epidemicznego w szpitalu.

Po 1 lipca utrzymany ma być program szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. – Programy zdrowotne istniały przed COVID-19, były realizowane w trakcie COVID-19 i będą realizowane dalej. To od rządu zależy, jakiego rodzaju program zdrowotny czy profilaktyczny będzie chciał wprowadzić. Jeżeli choroba istnieje i mamy skuteczną metodę jej zapobiegania w postaci szczepień i nie są one obowiązkowe, to od strony prawnej nie ma przeszkód, by ze środków publicznych szczepienia te były finansowanekomentuje Jakub Kowalski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes, w serwisie Prawo.pl.

Według serwisu nadal będzie działał także system Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP) oraz unijne cyfrowe zaświadczenia covidowe (tzw. paszporty covidowe).

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego nie oznacza, że COVID-19 nie powróci. Mamy narzędzie, które działa i jest skuteczne. Gdyby znowu zaszła potrzeba wprowadzenia obostrzeń, nie będzie konieczności tworzenia systemu na nowo. Dbanie o zdrowie publiczne, zapobieganie zakażeniom jest celem, który uzasadnia przechowywanie danychzaznacza Jakub Kowalski w artykule Prawo.pl.

Źródło: PAP MediaRoom

Czytaj też: Raport: Sytuacja ukraińskich pacjentów i medyków przebywających w Polsce

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.