Affidea rozszerza działalność o artrografię - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAffidea rozszerza działalność o artrografię - dlaszpitali.pl

Affidea rozszerza działalność o artrografię

opm-dlaszpitali-affidea-rozszerza-dzialalnosc-o-artrografie
fot. mat. prasowe

Największy europejski dostawca usług zaawansowanej diagnostyki obrazowej i ambulatoryjnych oraz opieki onkologicznej – Affidea – poszerza ofertę medyczną o artrografię rezonansu magnetycznego. To wysokospecjalistyczne i trudnodostępne na polskim rynku badanie pozwala na zobrazowanie struktury stawów w sposób bardziej precyzyjny niż inne metody. Dla pacjentów to natomiast szansa na szybszą i dokładniejszą diagnozę, a tym samym usprawnienie wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Artrografia, która od niedawna wykonywana jest w centrum medycznym Affidea w Gdańsku przy ul. Kilińskiego, to badanie pomocnicze, poszerzające możliwości diagnostyczne rezonansu magnetycznego. Umożliwia precyzyjniejsze zobrazowanie, a tym samym dokładniejszą ocenę struktur wewnątrzstawowych. Badanie polega na wprowadzeniu w warunkach jałowych roztworu środka kontrastowego bezpośrednio do jamy stawowej, a następnie wykonaniu rezonansu. Stosowane jest zarówno w przypadku oceny uszkodzeń pourazowych, zwyrodnień, jak i wśród młodych pacjentów aktywnie uprawiających sport, u których zmiany pourazowe są niewielkie lub ich nie stwierdzono w innych badaniach.

Artrografię można wykonać w obrębie każdego stawu, do którego możliwe jest podanie kontrastu. Poprawia więc widoczność obrazowanych struktur stawów, np. ramiennego, kolanowego czy biodrowego – W przypadku barku ta metoda pomaga w ocenie patologii stawu ramiennego, dotyczących obrąbka, chrząstki, więzadeł stawu, uszkodzenia ciągłości torebki stawowej – struktur gorzej widocznych w konwencjonalnym MRI bez kontrastuwyjaśnia radiolog wykonujący i oceniający badania, lek. Anna Kubiak z centrum medycznego Affidea.

W zakresie stawu biodrowego artrografia także lepiej przedstawia obrąbek panewki oraz chrząstkę i polecana jest szczególnie u pacjentów z przewlekłym, niezdiagnozowanym innymi metodami bólem biodra. Artrografia MR stawu kolanowego natomiast jest najczęściej wykorzystywana do oceny nawracających uszkodzeń łąkotkowych, po częściowej meniscektomii lub szyciu łąkotki. We wszystkich stawach możliwa jest ocena ewentualnej niestabilności uszkodzenia chrzęstno-kostnego dodaje.

Pierwsze badanie artrografii rezonansu magnetycznego układu mięśniowo-szkieletowego zostało przeprowadzone w 1987 r. To jednak dopiero dzięki stopniowemu udoskonalaniu tej techniki stała się ona integralną częścią praktyki klinicznej ortopedów. – W Polsce badanie to, choć spotyka się z ogromnym zainteresowaniem, wciąż jest trudnodostępne. Cieszy nas więc, że w naszym ośrodku w Gdańsku dajemy naszym pacjentom możliwość korzystania z niego. Na ten moment wykonujemy artrografię MRI stawu ramiennego, biodrowego i kolanowego. W planach są także badania nadgarstka z zastosowaniem tej metodymówi lek. Anna Kubiak z centrum medycznego Affidea.

W Affidea sukcesywnie wdrażane są kolejne rozwiązania kliniczne, które zapewniają pacjentom dostęp do diagnostyki na światowym poziomie, komfort i bezpieczeństwo. Potwierdza to chociażby otrzymany właśnie przez firmę tytuł „Dostawcy Usług Diagnostycznych Roku” w konkursie HealthInvestor Awards 2022 w Londynie, honorującym wybitne osiągnięcia, innowacje i doskonałość w sektorze niezależnej opieki zdrowotnej.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Affidea z nagrodą „Dostawcy Usług Diagnostycznych Roku”