Zadłużenie szpitali – Ustawa o przeciwdziałaniu zatorom... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZadłużenie szpitali – Ustawa o przeciwdziałaniu zatorom... - dlaszpitali.pl

Długi – szpitale nie będą musiały szybciej ich spłacać

OPM_1_2020_zadluzenie-szpitali-wylaczenie-z-regulacji

1 stycznia 2020 roku weszła w życie Ustawa o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym. Z zawartych w niej przepisów zostały wyłączone szpitale zalegające z płatnościami.

Obowiązująca ustawa zakłada skrócenie maksymalnie do 30 dni od doręczenia faktury terminów zapłaty w transakcjach handlowych, gdzie dłużnikiem jest podmiot publiczny. Wyłączenie z tej regulacji podmiotów leczniczych podyktowane jest tym, że służba zdrowia należy do sektorów szczególnie wrażliwych społecznie. Jak podkreśla Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, każda zmiana polegająca na zaostrzaniu przepisów względem publicznych podmiotów leczniczych mogłaby odbić się negatywnie na ich sytuacji finansowej – w efekcie dotykając samych pacjentów. Szpitale ponadto nie będą płacić większych odsetek – pozostaną na dotychczasowym poziomie, tj. 9,5%.

Zadłużenie szpitali wciąż rośnie – dotyczy to także należności przeterminowanych, które w 2018 roku wzrosły o kwotę
180 milionów złotych. Zdaniem ekspertów to efekt wyższych wynagrodzeń oraz zmiany finansowania wprowadzonej razem z siecią szpitali.

Czytaj także: Zadłużenie szpitali – pomysłów na rozwiązanie problemu ciągle brak