Koronawirus: wytyczne dla zarządzających placówką... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKoronawirus: wytyczne dla zarządzających placówką... - dlaszpitali.pl

Koronawirus: wytyczne dla zarządzających placówką medyczną

opm-koronawirus-wytyczne-dla-zarzadzajacych-placowka-medyczna

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną Główny Inspektorat Sanitarny wydał wytyczne dla zarządzających placówkami medycznymi o następującej treści:

• Należy umieścić w widocznym miejscu numery telefonów do:
    – powiatowej stacji sanitarno- epidemiologicznej,
    – firmy wykonującej transport sanitarny pacjentów z podejrzeniem infekcji koronawirusem SARS CoV-2 (lista z OW NFZ)
    – oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.
  • Przeprowadzić szkolenia personelu rejestracji w zakresie postępowania z pacjentem zgłaszającym się z powodu obaw o zakażenie koronawirusem SARS CoV-2 oraz szkolenie dotyczące prowadzenia rejestracji pozostałych pacjentów.
  • Przeprowadzić szkolenie personelu dotyczące zasad postępowania z pacjentem w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS CoV-2.
  • Zorganizować rejestrację tak, aby pacjent przebywał w odległości minimum 1m a najlepiej 2m.
  • Zadbać o dokładne mycie i odkażanie powierzchni i sprzętów przez personel sprzątający.
  • Dezynfekować klamki/gałki oraz blaty biurek i ladę rejestracji kilka razy w ciągu dnia.
  • Wietrzyć pomieszczenia (kilkukrotnie w ciągu dnia).
  • Zlikwidować tzw. kąciki zabaw dla dzieci, usunąć gadżety dla dzieci oraz inne zbędne przedmioty z poczekalni.
  • Zapewnić w miarę możliwości odpowiednią liczbę sztuk jednorazowej odzieży medycznej dla personelu.
  • Poinstruować personel na temat przestrzegania standardowych zasad higieny – dezynfekcja stetoskopów i innego drobnego sprzętu po każdym użyciu, myciu i dezynfekcji dłoni, zdjęciu biżuterii i zegarka w pracy (nic poniżej łokcia).
  • Nie ma konieczności ciągłej pracy personelu w maskach ochronnych ani w kombinezonach ochronnych.
  • W przypadku kontaktu z pacjentem spełniającym kryterium C zapewnić personelowi maseczkę, rękawiczki i fartuch ochronny jednorazowy.
  • Po zabraniu pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS CoV-2 przez transport, należy:
    – wyłączyć z funkcjonowania pomieszczenie, w którym przebywał pacjent– następnie umyć i zdezynfekować powierzchnie, meble, sprzęt – po dezynfekcji może być ponownie używane,
    – wywietrzyć pomieszczenie, w którym przebywał pacjent,
    – zdezynfekować drogę dojścia pacjenta do pomieszczenia (poręcze schodów, klamki, lady, etc. – czyli elementy, których mógł dotykać pacjent),
    – ustalić, czy personel zajmujący się pacjentem był odpowiednio zabezpieczony i czy miał bliski kontakt z pacjentem.
  • Personel mający bliski kontakt z pacjentem bez zabezpieczenia w środki ochrony osobistej powinien zostać odsunięty od świadczenia pracy do czasu uzyskania informacji o wyniku testu pacjenta.
  • Należy zwrócić się do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej o wynik testu w kierunku koronawirusa SARS CoV-2 skierowanego pacjenta (PSSE ma obowiązek udzielić tej informacji).

Źródło: https://gis.gov.pl/

Czytaj także: Polscy naukowcy dołączą do badań nad szczepionką na koronawirusa