Szczepionka na koronawirusa. Polscy naukowcy dołączą... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzczepionka na koronawirusa. Polscy naukowcy dołączą... - dlaszpitali.pl
Reklama

Polscy naukowcy dołączą do badań nad szczepionką na koronawirusa

opm-szczepionka-na-koronawirusa
fot. iStock

Agencja Badań Medycznych przygotowała własny projekt w zakresie opracowania szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformowano.

W związku z bardzo szybkim wzrostem zakażeń, na świecie trwają intensywne prace nad poznaniem biologii koronawirusa SARS-CoV-2 jak i nad stworzeniem skutecznej szczepionki na chorobę COVID-19.

Celem projektu prowadzonego przez Agencję Badań Medycznych jest włączenie polskich ośrodków naukowych do ogólnoświatowych badań nad skuteczną szczepionką na koronawirusa. Projekt przygotowano w porozumieniu z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Budżet projektu wynosi 5 mln zł, ale jak zapewnia Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, środki finansowe będą zwiększane w zależności od potrzeb.

Wobec zagrożenia epidemiologicznego Agencja Badań Medycznych musi szybko zareagować tworząc dedykowany program, który zainicjuje udział polskich naukowców w projektach międzynarodowych w zakresie badań nad szczepionką przeciw CoV-2powiedział prezes ABM.

Dodał, że ABM podjęła rozmowy m.in. ze stroną amerykańską, w tym National Institutes of Health (NIH) i dr. Anthony’m S. Fauci – Dyrektorem Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie oraz z agendami Komisji Europejskiej i Uniwersytetami Medycznymi w Europie, a także ambasadą Chin.

Uważam, że projekt realizowany przez Agencję Badań Medycznych pozwoli na połączenie sił najlepszych światowych ośrodków, wykorzystanie potencjału polskiej kadry naukowej w czołowych pracach prowadzonych nad opracowaniem szczepionki przeciwko COVID-19, a prowadzone przez nas rozmowy przyniosą szybko efektypowiedział prezes ABM.

Z raportu WHO wynika, że na dzień 8 marca 2020 r. w ponad 100 państwach potwierdzono laboratoryjnie zakażenie pacjentów koronawirusem SARS-CoV-2, a łączna liczba pacjentów sięgnęła ponad 105 tysięcy, z czego ponad 3500 osób zmarło. W Polsce pacjent „zero” został zidentyfikowany w środę 4 marca br. Obecnie służby epidemiologiczne informują o 25 przypadkach zakażeń wykrytych u pacjentów.

Autorka: Monika Witkowska

Źródło: PAP – nauka w Polsce

Czytaj także: ABM: pierwszy raz w historii mamy szansę odpowiadać na światowe trendy w biotechnologii

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.