Wyposażenie sali operacyjnej XXI wieku do zabiegów techniką laparoskopową - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWyposażenie sali operacyjnej XXI wieku do zabiegów techniką laparoskopową - dlaszpitali.pl

Wyposażenie sali operacyjnej XXI wieku do zabiegów techniką laparoskopową

OPM_6_22_Monika_Romanowska_SALA_OPERACYJNA_DO_ZABIEGOW_TECHNIKA_LAPAROSKOPOWA_iStock-903037628fot. iStock

Podczas operacji małoinwazyjnych należy odpowiednio rozmieścić sprzęt w sali operacyjnej, ułożyć pacjenta na stole, rozplanować położenie portów, aby ciało chirurga było ustawione w pozycji jak najmniej obciążającej dla niego.

Każde otwarcie ciała pacjenta wiąże się z olbrzymim stresem dla organizmu zarówno natury fizjologicznej, jak i psychicznej. Metodę, która w jakikolwiek sposób go zmniejsza, warto doskonalić i stosować tam, gdzie tylko jest to możliwe. Taką metodą jest laparoskopia, która pod koniec XX wieku weszła do listy dostępnych technik chirurgicznych. Dziś każdy operator powinien wiedzieć, jak wiele korzyści wynika ze stosowania technik małoinwazyjnych. Wśród największych zalet należy wymienić: mniejszy ból pooperacyjny, minimalizację powikłań dotyczących rany, szczególnie w aspekcie zakażeń, szybszy powrót do sprawności i aktywności zawodowej. Chirurgia minimalnego dostępu jest chirurgią opartą na zdobyczach postępu technologicznego, które w sprytny sposób należy wkomponować w salę operacyjną zgodnie z zasadami ergonomii.

Jak wynaleziono laparoskop?

Historia laparoskopii sięga czasów starożytnych Greków, wśród których widać było zainteresowanie endoskopią, jednak zakres ich działań ograniczony był potrzebą oświetlania pola. Uważa się, że to właśnie oświetlenie stanowiło największą przeszkodę w ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp