Wentylacja mechaniczna w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii – aktualne możliwości technologiczne

opm-dlaszpitali-wentylacja-mechaniczna-oitfot. iStock

Połączenie inżynierii mechanicznej, elektrycznej i biomedycznej razem z wiedzą na temat fizjologii i patofizjologii podstawowych procesów życiowych człowieka, a takim jest oddychanie, pozwala na zindywidualizowanie terapii w jej podstawowym zakresie.

Rozwój medycyny jest w dużej mierze równoznaczny z postępem technologicznym i rozwojem informatyki, jaki dokonał się w ciągu ostatnich lat. Wpłynął również znacząco na rozwój urządzeń wykorzystywanych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, w tym przede wszystkim respiratorów. Możliwość zastosowania wentylacji mechanicznej zwiększyła szansę na przeżycie, a w wielu przypadkach również na wyleczenie. Nie bez znaczenia jest także szansa na lepszą jakość życia u chorych, którzy opuszczają intensywną terapię, a muszą korzystać z wentylacji mechanicznej. Łatwość obsługi tych na pozór skomplikowanych urządzeń sprawiła, że respiratory „wyszły” szeroko poza oddziały intensywnej terapii. Coraz częściej spotykamy je w nowoczesnych oddziałach opieki specjalistycznej (neurochirurgicznej, kardiologicznej, udarowej itp.). W ostatnich latach dzięki postępowi technologicznemu w inżynierii mechanicznej, elektrycznej i biomedycznej, a także połączeniu wiedzy technicznej z wiedzą dotyczącą fizjologii i patofizjologii oddychania wprowadzono nowe urządzenia. Dodatkowo zwiększono liczbę trybów wentylacji w celu lepszej i bezpieczniejszej wentylacji chorego, zmniejszenia do minimum interakcji między pacjent...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp