Wentylacja mechaniczna w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii – aktualne możliwości technologiczne - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWentylacja mechaniczna w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii – aktualne możliwości technologiczne - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Wentylacja mechaniczna w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii – aktualne możliwości technologiczne

Dostosowanie wentylacji mechanicznej stanu klinicznego pacjenta

W badaniu ARDSNet z 2000 r. wykazano znaczące zmniejszenie śmiertelności przy objętości wentylacji wynoszącej 6 ml/kg m.c. w porównaniu z 12 ml/kg m.c. Dzięki obrazom tomografii komputerowej wiadomo, że w chorym płucu występują obszary nienapowietrzone z powodu obecności płynu, jak i niedodmy oraz obszary napowietrzone. Wielkość wentylowanego płuca zmienia się z czasem wentylacji chorego. Może zmieniać się w czasie zdrowienia, jak i pogorszenia się stanu pacjenta. Dzisiaj dla każdego intensywisty jest oczywiste, że wentylacja mechaniczna to nie jest tylko ilość ml na kg m.c. Wpływ na optymalizację wentylacji ma również wartość PEEP, która prawidłowo dobrana pozwoli zmaksymalizować frakcję rekrutowanego płuca. Konsekwencją takiego postępowania będzie maksymalna zmiana ciśnienia wdechowego, pozwalająca na maksymalne zmniejszenie rozciągania płuc, a tym samym ich ochronę (5, 10, 11). Dostosowanie wentylacji mechanicznej do wentylacji pacjenta nie jest procesem prostym. Nawet jeżeli coraz więcej wiadomo o fizjologii i patofizjologii oddychania, kluczowe parametry (zmienne) potrzebne do dostosowania wentylacji dla danego pacjenta nie są jeszcze powszechnie mierzalne przy jego łóżku. Powoduje to dysonans między tym, co wiadomo już o idealnej strategii wentylacji, a tym, co możemy zastosować w terapii.

Z tego powodu w ostatnich latach wysiłki badawcze poświęcono ulepszaniu technologii oceny zmiennych fizjologicznych przy łóżku pacjenta i włączeniu do respiratorów ulepszonych możliwości monitorowania. Dostępność pomiarów określonych zmiennych fizjologicznych umożliwia włączenie algorytmów automatycznego dostosowania do wentylacji pacjenta.

Z punktu widzenia użytkownika nowoczesne respiratory wykorzystują funkcje kre...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp

Logowanie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.