Technologie stosowane w OIT przy monitorowaniu... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTechnologie stosowane w OIT przy monitorowaniu... - dlaszpitali.pl

Technologie stosowane w OIT przy monitorowaniu pacjentów z sepsą

opm4-2017-monitorowanie-pacjentow-z-sepsafot. iStock

Sepsa definiowana jest jako zagrażająca życiu niewydolność (dysfunkcja) narządów spowodowana nieprawidłową odpowiedzią organizmu na infekcję.

W 2016 roku opublikowano konsensus grupy 55 ekspertów (Third International Consensus Definition for Sepsis, nazywany w skrócie Sepsis-3), którzy podjęli wysiłek doprecyzowania definicji sepsy i kryteriów jej rozpoznania oraz usystematyzowania terminologii dotyczącej sepsy (1).

Obecnie, według konsensusu z 2016 roku, sepsa definiowana jest jako zagrażająca życiu niewydolność (dysfunkcja) narządów spowodowana nieprawidłową odpowiedzią organizmu na infekcję. Jeszcze prostsza definicja brzmi: „Sepsa jest stanem zagrażającym życiu, który powstaje, gdy reakcja organizmu na zakażenie uszkadza własne tkanki i narządy” (1).

Autorzy opracowanych w 2016 roku zmodyfikowanych wytycznych odeszli od powiązania z sepsą pojęcia uogólnionej reakcji zapalnej (SIRS – systemic inflammatory response syndrome) wywołanej czynnikiem infekcyjnym. Ujednolicili także terminologię, rezygnując z gradacji pojęć „sepsa” i „ciężka sepsa”, zastępując je jednym terminem – „sepsa”.

U około 25% chorych, u których rozpoznano sepsę, rozwija się wstrząs septyczny, który należy zdiagnozować u tych pacjentów, u których do obrazu sepsy dołączają zaburzenia krążenia oraz za...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp