Kontrola procesu dekontaminacji – wdrażamy coraz nowocześniejsze metody - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKontrola procesu dekontaminacji – wdrażamy coraz nowocześniejsze metody - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Kontrola procesu dekontaminacji – wdrażamy coraz nowocześniejsze metody

Które z zapisów ustawy o niektórych zawodach medycznych dotyczące pracowników centralnych sterylizatorni uważa Pani za najważniejsze?

Ustawa o niektórych zawodach medycznych nie sankcjonuje zawodu technika sterylizacji medycznej jako zawód medyczny, tak jak uważają niektóre szpitalne działy prawne, ale szczegółowo określa prawa i obowiązki osób wykonujących ten zawód medyczny. Planowane utworzenie w kwietniu br. Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego pozwoli na stworzenie bazy osób posiadających kwalifikacje do wykonywania reprocesowania instrumentarium medycznego. Da również pracodawcy możliwość sprawdzenia, wyszukania pracownika, który zgodnie z obowiązkiem zawartym w ustawie, ustawicznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Ten akt prawny wraz z rozporządzeniem, które ukaże się już w marcu br., w sposób klarowny i szczegółowy określi czynności zawodowe dla zawodu technika sterylizacji medycznej.

Jakiego rodzaju innowacyjne rozwiązania pojawiają się obecnie w aspektach funkcjonowania i wyposażania Centralnej Sterylizatorni?

Tak jak w każdej dziedzinie, najwięcej innowacyjnych rozwiązań związanych jest z obszarem AI. Ekspansja technologiczna nierozerwalnie wiąże się z bardziej nowoczesnymi i intuicyjnymi urządzeniami do dekontaminacji, które są tak zaprojektowane, żeby minimalizować błąd czynnika ludzkiego.

To również rozwiązania z zakresu robotyki – roboty do samoczynnego przewożenia ciężkich zestawów narzędziowych, zawijania tych zestawów w barierę sterylną. W coraz większej liczbie szpitali wdrażane są nowoczesne elektroniczne systemy nadzorujące procesy dekontaminacji pojedynczych narzędzi oraz zestawów, od momentu przekazania sprzętu do CS do momentu użycia sprzętu w opiece nad pacjentem. Taki nadzór elektroniczny tworzy swoisty ślad każdego narzędzia wielokrotnego użycia i pokazuje, w jakim procesie, jaką metodą zostało dekontaminowane, zachowując przy tym pełną autoryzację każdego etapu.

W związku z tym, że zapotrzebowanie na sterylne narzędzia od zawsze było i jest sprawą priorytetową, wdrażane są coraz szybsze i nowocześniejsze metody kontroli procesu dekontaminacji, które w bezpieczny, szybki i jednoznaczny sposób pozwalają nam zwolnić sterylny sprzęt po procesie dekontaminacji z powrotem do obiegu. Wszystkie te rozwiązania pozwalają nam na usprawnienie pracy w CS tak, aby narzędzia i sprzęt medyczny wielokrotnego użytku mogły być w pełni bezpiecznie wykorzystane w opiece nad pacjentem.

Stworzenie Centralnych Magazynów Narzędziowych w strukturach centralnej sterylizatorni uporządkuje kwestie związane z odpowiedzialnością i pełnym nadzorem nad instrumentarium. I nie chodzi w tym o stanie się decydentem w wyborze i zakupie nowego instrumentarium, ale o zapewnienie kompatybilnych rozwiązań w urządzeniach do ich reprocesowania. Pełny nadzór nad ich odbudową i regeneracją, co jest korzystnym ekonomicznym rozwiązaniem dla palcówki medycznej. Kiedy narzędzia znajdują się w jednej komórce organizacyjnej, łatwiej jest nimi zarządzać, planować zakupy i regenerację instrumentarium.

Zbliża się XXXI Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej. Co planują Państwo w tym roku?

Coroczny ogólnopolski zjazd sprawozdawczo-budżetowy, połączony z konferencją naukową, odbędzie się w kwietniu br. W jego program na stałe wpisały się sesje warsztatowe, podczas których uczestnicy mogą poznać w praktyce nowe rozwiązania technologiczne, przedyskutować w mniej liczebnych grupach problemy zawodowe. Oczywiście część poświęcona na sesje wykładowe również będzie miała miejsce. Tworząc plan ramowy wydarzenia, staramy się, żeby tematy i program konferencji był tak skonstruowane, aby każdy uczestnik znalazł w nim coś dla siebie. Jako stowarzyszenie jesteśmy otwarci na wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniami związanymi z dekontaminacją wyrobów medycznych, więc w wydarzeniu może uczestniczyć każdy chętny. Firmy medyczne, które wspierają stowarzyszenie jako Członkowi Wspierający, podczas trwania zjazdu przedstawią dostępne innowacyjne rozwiązania technologiczne, które wprowadzili do swoich portfolio. Uważam, że każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie, będzie to też czas spotkań koleżeńskich i wymiany własnych doświadczeń. Oprócz ogólnopolskiego zjazdu PSSM jako stowarzyszenie organizujemy w różnych regionach Polski konferencje regionalne „Dekontaminacja wyrobów medycznych”, które już od dwóch lat cieszą się dużą popularnością. Najbliższe wydarzenie tego typu będzie zorganizowane w marcu w Gliwicach i Rzeszowie.

Czytaj też: Sterylizacja i reprocesowanie narzędzi chirurgicznych – najważniejsze aspekty

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.