Serwis sprzętu medycznego – optymalizacja kosztów... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSerwis sprzętu medycznego – optymalizacja kosztów... - dlaszpitali.pl

Serwis sprzętu medycznego – optymalizacja kosztów na etapie zakupu urządzeń

OPM_4_2020_technika_technologia_SERWIS_SPRZETU_MEDYCZNEGO_iStock-1134679866fot. iStock

Niniejszy artykuł porusza kwestie związane z serwisowaniem sprzętu medycznego. Skupia się na sposobie optymalizowania kosztów usług serwisowych przy zakupie sprzętu medycznego w dobie złej sytuacji finansowej większości szpitali.

Wszystkie urządzenia medyczne podlegają czynnościom mającym na celu utrzymanie ich sprawności. Wynika to z ustawy o wyrobach medycznych z 2010 roku (1). Jakie to niesie ze sobą obowiązki? Otóż wszystkie jednostki ochrony zdrowia mają obowiązek zapewnić odpowiednią „opiekę” nad urządzeniem. W ramach „opieki” należy zagwarantować, że sprzęt medyczny będzie nadawał się do użytku zgodnie z jego przeznaczeniem. Podstawową czynnością jest wykonywanie okresowych przeglądów technicznych urządzenia, chyba że producent zalecił inaczej. W artykule zostały poruszone kwestie związane z wyrobami medycznymi, które nie są wyrobami do diagnostyki in vitro, do implantacji oraz wyrobami wykonanymi na zamówienie lub przez użytkownika. Warunki dla powyższych typów wyrobów szczegółowo zostały opisane w przytoczonej już na wstępie ustawie. Skupiono się na wyrobach medycznych, które w potocznym rozumienu traktuje się jako sprzęt bądź aparaturę medyczną. Innymi słowy, urządzenia, które podlegają pod odpowiednie klasy wyrobów (I, IIa, IIb, II).

Zgodnie z zapisami ustawy każda jednostka udzielająca świadczeń zdrowotnych, tj. ko...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp