Schemat postępowania dla POZ i NiŚOZ... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSchemat postępowania dla POZ i NiŚOZ... - dlaszpitali.pl

Schemat postępowania dla POZ i NiŚOZ w związku z koronawirusem

opm-koronawirus-schemat-postepowania-poz-nśoz

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną Główny Inspektorat Sanitarny opublikował schemat postępowania dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej o następującej treści:

Należy szeroko informować pacjentów o konieczności kontaktu telefonicznego w celu ustalenia możliwości wizyty w przychodni.
Każdego pacjenta rejestracja powinna poinformować o możliwości uzyskania teleporady.
Podczas rozmowy telefonicznej rejestracja powinna przeprowadzić ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem SARS CoV-2.

Pacjent z objawami infekcji lub podejrzany o zakażenie koronawirusem SARS CoV-2 powinien TELEFONICZNIE przełożyć poradę w AOS na inny termin.

NIE ZAWSZE OBJAWY W POWIĄZANIU Z KONTAKTEM W OKRESIE OSTATNICH 14 DNI ŚWIADCZĄ O ZAKAŻENIU KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2
Ale każdy pacjent manifestujący objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka >380C wraz z kaszlem lub dusznością) w powiązaniu z kryteriami epidemiologicznymi powinien trafić do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

KAŻDEMU pacjentowi, również bez cech infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw należy udzielić TELEPORADY.
Tylko w sytuacjach kiedy jest to niezbędne pacjent powinien zostać umówiony na konkretną godzinę do lekarza.
Lekarz udzielający TELEPORADY na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Postępowanie z pacjentem:

• KRYTERIUM A
    bez objawów chorobowych,
  • KRYTERIUM B
    z objawami chorobowymi (katar, stan podgorączkowy, objawy przeziębieniowe),
  • KRYTERIUM C
    z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka >38 0C z kaszlem i/lub dusznością),

który spełnia KRYTERIA EPIDEMIOLOGICZNE, tj.: w okresie ostatnich 14 dni:

1. przebywał w kraju gdzie występuje transmisja koronawirusa SARS CoV-2
    LUB
  2. miał bliski kontakt z osobą zakażoną
    KRYTERIUM A
    KRYTERIUM B
    KRYTERIUM C
  3. Poinformuj pacjenta o konieczności prowadzenia samoobserwacji przez 14 dni od czasu kontaktu z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 lub powrotu z kraju gdzie występuje transmisja, w tym codziennego (rano i wieczorem) pomiaru temperatury.
  4. Poinformuj pacjenta o konieczności częstego mycia rąk.
  5. Poinformuj pacjenta, że w przypadku pogorszenia stanu zdrowia (gorączka >380C z kaszlem i/lub dusznością) należy zgłosić się do oddziału zakaźnego (unikając transportu publicznego i skupisk ludzi) – wskaż najbliższy oddział zakaźny lub obserwacyjno-zakaźny.
  6. Poinformuj pacjenta, że decyzję o nałożeniu kwarantanny podejmuje państwowy powiatowy inspektor sanitarny. Taka decyzja jest tożsama ze zwolnieniem lekarskim i lekarz nie wystawia ZUS ZLA.
  7. Pacjent nie wymaga hospitalizacji.
  8. Zaleć leczenie w warunkach domowych oraz unikanie kontaktu z innymi osobami przez okres 14 dni od kontaktu/powrotu – wystaw zwolnienie lekarskie z kodem adekwatnym do prezentowanych objawów.
  9. Poinformuj pacjenta o konieczności częstego mycia rąk i higienie kaszlu.
  10. Poinformuj pacjenta o możliwości uzyskania TELEPORADY w razie potrzeby.
  11. Poinformuj pacjenta, że w przypadku pogorszenia stanu zdrowia (gorączka >380C z kaszlem i/lub dusznością) należy zgłosić się do oddziału zakaźnego (unikając transportu publicznego i skupisk ludzi) – wskaż najbliższy oddział zakaźny lub obserwacyjno-zakaźny.
  12. Poinformuj pacjenta o możliwości wezwania ZRM (112; 999) w przypadku wystąpienia stanu nagłego zagrożenia zdrowia (np. duszność).
  13. Jeśli konsultujesz pacjenta w ramach teleporady przejdź do punktu 3.
  14. Jeśli pacjent zgłasza się do poradni należy:
    • zaopatrzyć pacjenta w maskę ochronną zwykłą (jeśli jest dostępna),
    • zapewnić natychmiastową izolację,
    • nie ma potrzeby przeprowadzać badania przedmiotowego,
    • pacjent powinien być objęty nadzorem medycznym.
  15. Zamów transport pacjenta do oddziału zakaźnego. Ustal z firmą odpowiedzialną za wykonywanie transportu sanitarnego pacjentów z podejrzeniem infekcji koronawirusem SARS CoV-2, ujętą na wykazie OW NFZ jego organizację celem przewiezienia pacjenta do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.
  16. Sporządź listę osób z bliskiego kontaktu z pacjentem podczas jego wizyty w przychodni.
    Poinformuj powiatowego inspektora sanitarnego o każdym przypadku i przekaż mu dane kontaktowe pacjenta.

Nr telefonu:
Powiatowy Inspektor Sanitarny
Wojewódzki Inspektor Sanitarny
Transport sanitarny
Oddział Zakaźny w …………………………..
E-mail Sanepidu do zgłaszania pacjenta

Źródło: https://gis.gov.pl/

Czytaj także: Wytyczne dla zarządzających placówką medyczną w związku z koronawirusem