Rozwój technik małoinwazyjnych w chirurgii - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRozwój technik małoinwazyjnych w chirurgii - dlaszpitali.pl

Rozwój technik małoinwazyjnych w chirurgii

opm4-2017-rozwoj-technik-maloinwazyjnych-chirurgia-fot-3

Obecnie techniką chirurgii małoinwazyjnej wykonuje się szereg zabiegów: od wycięcia pęcherzyka żółciowego, wyrostka robaczkowego, przez laparoskopię diagnostyczną, po najbardziej zaawansowane, jak wycięcie żołądka, jelita grubego, a nawet trzustki.

The development of minimally invasive procedures in surgery
Streszczenie
Chirurgia minimalnie inwazyjna ma na celu zmniejszenie urazu operacyjnego. Od początku XX wieku czyniono próby wejścia do jamy otrzewnej bez szerokiego jej rozcinania. Dopiero rozwój technologii: stworzenie nowoczesnego toru wizyjnego z wytworzeniem odmy otrzewnowej i przeniesieniem obrazu jamy otrzewnej i znajdujących się w niej narządów, umożliwił wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych operacji. W artykule przedstawiono historię laparoskopii, jej rozwój w świecie i w Polsce. Na przykładzie Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Klatki Piersiowej WIM w Warszawie pokazano, jak w miarę nabywania doświadczenia, wzrastała liczba i rodzaj operacji laparoskopowych. Przedstawiono także zalety i ograniczenia laparoskopii.
Słowa kluczowe
chirurgia minimalnie inwazyjna, laparoskopia, historia laparoskopii, tor wizyjny, narzędzia
Summary
Minimally invasive surgery aims to limit the operative trauma. Since the beginning of the 20th century there have been attempts to enter the abdomen without making large incisions. Technological innovations such as induced pneumoperitoneum and enhanced vision systems – which have made the transmission of images from the abdominal cavity to a viewing monitor possible – have allowed to perform increasingly more advanced procedures. A brief history of laparoscopy, in the world as well as in Poland, has been presented. The example of the Clinic of General, Oncologic, Metabolic and Thoracic Surgery in the Military Institute of Medicine in Warsaw has shown how the number and variety of procedures have increased with the operative experience.The advantages and disadvantages of laparoscopy have been also presented.
Keywords
minimally invasive surgery, laparoscopy, history of laparoscopy, laparoscopic vision system, laparoscopic instruments