Rola technologii medycznych w projektowaniu bloku operacyjnego - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRola technologii medycznych w projektowaniu bloku operacyjnego - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl
Reklama

Rola technologii medycznych w projektowaniu bloku operacyjnego

Nieprawidłowo przyjęte minimalne wymogi powierzchniowe

Dawny przepis precyzował minimalną powierzchnię sali operacyjnej jako 35 m2, jednak w tym czasie nie funkcjonowało rozróżnienie sal operacyjnych pod względem przeznaczenia. Obecnie sale operacyjne mogą być uniwersalne lub o konkretnym przeznaczeniu, np.

  • ortopedyczna,
  • okulistyczna,
  • hybrydowa.

W wypadku sali przeznaczonej do celowanych zabiegów, co zwykle występuje w blokach operacyjnych o dużej ilości sal operacyjnych, powierzchnie się diametralnie różnią – od 35 m2 w wypadku sal np. okulistycznych, do powierzchni min. 75-80 m2 przy salach hybrydowych. Do niniejszego artykułu załączono kilka fragmentów rzutu szpitala opracowanego przez nasze biuro, ukazujących różnice w wielkości sal w zależności od ich przeznaczenia.

Wykonanie niezbędnych zabiegów może być znacznie utrudnione przez brak odpowiedniej powierzchni zapewniającej prawidłową obsługę pacjenta przez personel na sali operacyjnej oraz na salach wybudzeniowych. Powierzchnia ta musi uwzględniać miejsce na wyjątkowo dużą ilość koniecznego w pobliżu sprzętu medycznego.

Obowiązkiem technologa medycznego jest też podanie, oczywiście odpowiednio wcześniej, przewidywanego obciążenia stropów w obrębie bloku, zarówno pod, jak i nad projektowaną przestrzenią, co będzie miało wpływ na późniejsze bezpieczne użytkowanie poszczególnych pomieszczeń przez wiele lat.

Rolą technologa jest również doradztwo projektantowi architektury przy ustalaniu minimalnych parametrów pomieszczeń, szerokości i wysokości drzwi w ciągach komunikacyjnych, a także sprawdzenie funkcji pod kąte...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp

Logowanie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.