Programowanie, planowanie i współpraca z zamawiającymi przy tworzeniu koncepcji szpitali

Obecnie wiele inwestycji szpitalnych jest projektowanych przez projektantów wyłanianych w przetargach – najniższa cena, najkrótszy termin. Zwykle owocuje to fatalnym projektem i, co gorsza, strasznie kosztownym budynkiem szpitalnym, którego koszty działalności potrafią przewyższać wszelkie potencjalne przychody uzyskiwane za świadczenia medyczne. Ten artykuł opisuje więc potencjalną metodę wyeliminowania tych ryzyk poprzez tworzenie przemyślanego i zaprojektowanego wspólnie z zamawiającym wirtualnego szpitala.
Niniejszy artykuł jest poświęcony metodom wypracowania decyzji inwestycyjnych dotyczących istniejących szpitali.
Architekt w tym procesie pełni rolę doradczą dla zarządu szpitala, prezentując jednocześnie tzw. „spojrzenie z zewnątrz” i przedstawiając możliwe technicznie, prawnie i projektowo warianty modernizacyjne.
Tak przeprowadzony tok działań pozwala podjąć decyzję, czy modernizacja szpitala jest możliwa i czy są przesłanki, by podjąć kolejne etapy prac projektowych, które posłużą wypracowaniu optymalnego projektu modernizacji. Celowe jest więc stworzenie wirtualnego modelu projektowanego szpitala, tak by przyszła inwestycja była optymalna. Obecnie wiele inwestycji szpitalnych jest projektowanych przez projektantów wyłanianych w przetargach – najniższa cena, najkrótszy termin.
Zwykle owocuje to fatalnym projektem i, co gorsza, strasznie kosztownym budynkiem szpitalnym, którego koszty działalności potrafią przewyższać wszelkie potencjalne przychody uzyskiwane za świadczenia medyczne. Ten artykuł opisuje więc potencjalną metodę wyeliminowania tych ryzyk poprzez tworzenie przemyślanego i wspólnie z zamawiającym zaprojektowanego wirtualnego szpitala.
[...]