Ustawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych – przegląd przepisówfot. iStock

Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych ma fundamentalne znaczenie dla ratowników medycznych i wpłynie istotnie na profesjonalizację tego zawodu. Wprowadza ona dużo nowych regulacji prawnych, (typowych dla innych zawodów medycznych), a w szczególności ustanawia obowiązek posiadania prawa wykonywania zawodu.

Po latach starań ratownicy medyczni doczekali się uchwalenia odrębnej ustawy regulującej bezpośrednio ich zawód, tj. Ustawy z 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych (Dz.U. z 2022 r., poz. 2705), zwanej w skrócie u.z.r.m. Powyższa ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli dnia 22 czerwca 2023 r. (z wyjątkiem kilku artykułów dotyczących powołania Komitetu Organizacyjnego Samorządu Ratowników Medycznych, obowiązujących już od 5 stycznia 2023 r.). Nowa ustawa określa:

1) zasady i warunki wykonywania zawodu ratownika medycznego;

2) zasady i organizację kształcenia podyplomowego i doskonalenia zawodowego ratowników medycznych;

3) organizację i zakres działania samorządu ratowników medycznych;

4) zasady odpowiedzialności zawodowej ratowników medycznych.

Celem n...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp